Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Już jutro w Bibliotece Narodowej odbędzie się uroczystość przekazania nr 1 bibliofilskiej teki fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego. Wydarzenie połączone będzie z wernisażem wystawy zawartych w tece portretów artysty. Zapraszamy do Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej 18 listopada na godz. 13:00. Wystawa będzie czynna do 30 listopada.
Teka Indywidualności Polskie : 44 fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego powstała z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej. Wydana została w nakładzie ograniczonym do zaledwie 15 numerowanych egzemplarzy, jakkolwiek autor chciałby osiągnać liczbę 100. Jest to pierwsza w powojennych dziejach polskiej fotografii artystycznej opublikowana teka fotograficzna. Pod względem dbałości o wysoki artystyczny poziom zdjęć i staranność wykonania nawiązuje ona do znakomitych wzorców - dziewiętnastowiecznych albumów fotograficznych Karola Beyera czy międzywojennych autorskich tek Jana Bułhaka. Jest to również pierwsza po wojnie bibliofilska, kolekcjonerska teka fotograficzna wydana w jakości archiwalnej, tzn. gwarantującej jej wieloletnią trwałość i przechowywanie w stanie niezmienionym pod wpływem upływu czasu - piszą organizatorzy.
Gierałtowski jest wybitnym portrecistą. O swoim dziele mówi: zawartość teki to fragment kroniki polskiej inteligencji z lat 1968-2009. Wśród tych, którzy mu pozowali znaleźli się m.in.: Jan Paweł II, Magdalena Abakanowicz, Przemysław Gintrowski, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Kantor, Krzysztof Kieślowski, Witold Lutosławski, Czesław Miłosz, Roman Polański, Piotr Skrzynecki, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wajda i Zbigniew Zapasiewicz. Dokumentowanie ludzkich twarzy i sylwetek, a zarazem odgadywanie i ukazywanie osobowości modela stało się prawdziwą życiową pasją i powołaniem Gierałtowskiego. Wybraną postać fotografuje on w kontekście jej pracy, osiągnięć lub ogólnie znanych sytuacji i wydarzeń. Wymowa i znaczenie tych wizerunków opiera się głównie na przerysowaniu jakiejś subiektywnie przez autora dostrzeżonej cechy modela, na zaaranżowaniu sytuacji nowych, nieoczekiwanych a nawet zaskakujących dla portretowanej osoby lub dodaniu symbolicznych atrybutów. Dzięki takim zabiegom powszechnie znane osoby niespodziewanie ujawniają ukryte przed światem rysy osobowości.
Krzysztof Gierałtowski urodził się w 1938 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 r. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika "Ty i Ja", 1971-72 - tygodnika "Perspektywy", 1977-78 - tygodnika "Razem", 1978-81 - tygodnika 'ITD'. Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika '6x9 Fotografia' (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem 'Twój Styl'. Od 1996 do 2007 r. prowadził własną galerię. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą Rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury.
Krzysztof GierałtowskiIndywidualności Polskie
Wernisaż: 18.11, godz. 13:00
Termin: 19-30.11
Biblioteka Narodowa, Sala Darczyńców
al. Niepodległości 213, wejście A
Warszawa