"Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Wrzesień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Uroczystemu przekazaniu do zbiorów Teki "Indywidualności Polskie" Krzysztofa Gierałtowskiego towarzyszyć będą trzy otwarcia. W piątek 1 października w samo południe zapraszamy do Muzeum Historii Fotografii, a o godz. 14:00 do Muzeum Archeologicznego. Dzień poźniej o 12:00 w Bibliotece Jagiellońskiej trzeci wernisaż. Wszystko w Krakowie.
Jerzy Grzegorzewski, 1939-2005, (c) Krzysztof Gierałtowski. Sądzę, że Jerzy Grzegorzewski reżyser Teatru Narodowego, chciałby pozostać niewidzialny. Pogoń za niespełnioną tęsknotą jest dla portrecisty fascynująca. Ze śmiercią nieśmiałego twórcy szansa umknęła.

Podczas otwarcia wystaw Krzysztofa Gierałtowskiego w Muzeum Historii Fotografii oraz w Bibliotece Jagiellońskiej nastąpi uroczyste przekazanie do zbiorów Teki "Indywidualności Polskie" autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego. W imieniu fundatora - Telekomunikacji Polskiej S.A. - aktu przekazania dokona autor.

Teka "Indywidualności Polskie" to 44 czarno-białe fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów. Teka powstała z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, pod patronatem Biblioteki Narodowej. Wydawnictwo zrealizowane zostało w nakładzie ograniczonym do zaledwie 15 numerowanych egzemplarzy, ale ma osiągnąć, zgodnie z życzeniem artysty liczbę 100. Jest to pierwsza w powojennych dziejach polskiej fotografii artystycznej opublikowana teka fotograficzna.

Wśród tych, którzy pozowali artyście znaleźli się m.in.: Magdalena Abakanowicz, Nina Andrycz, Jerzy Grzegorzewski, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Kantor, Krzysztof Kieślowski, Witold Lutosławski, Czesław Miłosz, Roman Polański, Piotr Skrzynecki, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wajda, Karol Wojtyła i Zbigniew Zapasiewicz.

O swoim dziele artysta mówi: zawartość teki to fragment kroniki polskiej inteligencji z lat 1968-2009.

Krzysztof GierałtowskiIndywidualności Polskie

Wernisaże:
1.10.2010, godz. 12:00 (MHF)
1.10.2010, godz. 14:00 (Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3, Kraków)
2.10.2010, godz. 12:00 (Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków)

Termin: 2.10-31.12.2010

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
ul. Józefitów 16, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)