Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystawa odbywająca się w 75-lecie urodzin artysty i 50-lecie wystawiania fotografii ma dla Gierałtowskiego znaczenie szczególne.
Mam bowiem nadzieję, że sumuje moje próby innego portretowania. Jest to szczególnie ważne w chwili kiedy wyrażaną werbalnie konieczność tworzenia tożsamości narodowej, poprzez utrwalanie obrazu Polaków, trzeba w końcu zacząć realizować w praktyce. Swoimi zdjęciami staram się przeciwstawiać bylejakości portretowania człowieka i jego antropometrycznemu, wymuszanemu przez wymogi bezpieczeństwa i globalizację obrazowi.
Twarze formowane optyką, zanurzone w ciemności, krańcowo rozświetlone, portrety powstałe z nałożenia negatywów lub pokazania tylko sylwetek, dają współczesny obraz człowieka, mimo że twarze bywają nieostre, skryte lub zastąpione rękami, portretem może być też zapisana na zasadzie "pars pro toto" część twarzy. Portrety są uzupełniane uniwersalnymi rekwizytami, które pozwalają widzowi dopełnić obraz swoimi własnymi wyobrażeniami.
Mam nadzieję, że odrzucając powierzchowną identyfikacje zbliżam się moimi zdjęciami do pełniejszego opisu polskich indywidualności.
Organizatorem wystawy i wydawcą polsko-angielskiego katalogu jest Fundacja Rozwoju Fotografii, której Prezesem jest Mariusz Klonowski. Wszystkie zdjęcia wystawy wraz z komentarzami autora zawarte w katalogu są również prezentowane na stronie: www.frf.org.pl
Wystawa jest prezentowana do 17 listopada włącznie na drugim piętrze Zamku Królewskiego w godzinach 11:00-16:00, z wyjątkiem poniedziałków.
We wszystkie niedziele o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 autor będzie oprowadzał po wystawie, na którą wstęp jest bezpłatny. Na wystawie można będzie kupić katalogi i plakaty wystaw. 9 listopada o godz. 11:00 odbędzie się również wykład Krzysztofa Gierałtowskiego w zamkowym mieszkaniu Stefana Żeromskiego. (wstęp za zaproszeniami, które można odbierać w Informacji Zamku na parterze, w tygodniu przed wykładem).
Z Zamku Królewskiego w Warszawie wystawa pojedzie do Muzeum Narodowego we Wrocławiu (luty 2014), BWA w Rzeszowie (czerwiec/lipiec 2014), Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (maj 2014), Muzeum Narodowego Ukrainy we Lwowie (wrzesień 2014), BWA w Olsztynie (luty/marzec 2015) i dalej.
Krzysztof GierałtowskiPortret bez twarzy
Termin: do 17.11.2013
wt-nd: 11:00-16:00
Zamek Królewski
Warszawa