Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Tomasz Tomaszewski (1953) zajmuje się reportażem. Jest członkiem ZPAF a także American Society of Magazine Photographers (USA), National Geographic Image Collection (USA) i agencji Visum (Niemcy). Tomaszewski fotoreportażami debiutował w takich magazynach jak: I.T.D., Razem i Perspektywy. Od 1986 roku współpracuje z magazynem National Geographic, a od 1999 jest głównym konsultantem polskiej edycji. Współpracował również z "Wprost", gdzie był dyrektorem ds. fotografii, a swoje prace publikował m.in. w Stern, Paris Match, Geo Magazine, New York Times, Time, Sunday Times, Fortune, Vogue, Die Zeit, Focus, Elle. Na swoim koncie ma pięć książek: W centrum (2003, Warszawa), W poszukiwaniu Ameryki (1994, Warszawa), Polscy Cyganie (1982, Warszawa), Niezwykła Hiszpania (1999, Barcelona) oraz Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, która doczekała się kilku wydań (1986, Nowy Jork; 1997 Zurich; 1993, Warszawa).
Od 1988 roku uczy fotografii. Wykładał na PWSFTiT w Łodzi, w Collegium Civitas w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Był jurorem konkursu World Press Photo.
O wystawie można dowiedzieć się z poniższego tekstu autorstwa Małgorzaty Niezabitowskiej:
Wystawa zdjęć Tomasza Tomaszewskiego jest wynikiem kilkudziesięciu podróży artysty po Polsce w latach 2007 i 2008. Zestaw 55 fotografii, które autor wybrał spośród wielu tysięcy, to socjologiczny dokument dotyczący przemian na wsi i mocny, poruszający obraz świata, który pozostaje nieznany i wyparty ze zbiorowej świadomości. Jest to świat byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.
PGR--, propagandowa wizytówka PRL, mimo że w rzeczywistości całkowicie niewydolne, przedstawiane były przez nieomal pół wieku jako zwycięstwo gospodarki socjalistycznej nad burżuazyjną, aż przemieniły się w symbol systemu i razem z nim uległy likwidacji.
Te dawne majątki polskie i niemieckie, przejęte przez państwo po II wojnie, po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie, za życia zaledwie jednego pokolenia, przechodzą równie gwałtowną zmianę, wielki historyczny eksperyment, który dla wielu ludzi w nim uczestniczących przeradza się w dramat, a innym, mniej licznym, daje szansą na pozytywną odmianę dotychczasowej egzystencji. Ten zbiór znakomitych fotografii to także materiał o znacznej wartości socjologicznej i edukacyjnej. Tomaszewski przedstawia istotny fragment najnowszej historii Polski w całej jego złożoności, w sposób obiektywny i głęboko humanistyczny zgodnie z intencją, jaka przyświecała jego pracy - uhonorowania ludzi polskiej wsi, których, wbrew oficjalnym deklaracjom, zepchnięto na margines. Wystawa Rzut beretem skazanych na niepamięć, naszej wspólnej pamięci przywraca. -
tekst towarzyszący wystawie: Małgorzata Niezabitowska
Współorganizator wystawy: National Geographic Polska
Mecenas projektu: Epson Europe, Oddział w Polsce
Sponsorzy wystawy: Nikon Polska oraz firma Atena
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polityka, Warsaw Voice, What's up in Warsaw, Aktivist, Exklusiv, Fototapeta, Fotopolis.pl, Program 3 PR, Gala, EMPiK.
Tomasz Tomaszewski Rzut beretem
Otwarcie wystawy: 16.10.2008 godzina 18.00
Wystawa czynna do 30.11.2008
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Ul. Jazdów 2, Warszawa