Rewolucje roku 1968 w Zachęcie

Autor: Marta Sinior

15 Wrzesień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie zaprasza na wystawę ukazującą burzliwy rok 1968, ale nie z punktu historycznego, tylko z perspektywy sztuki. Na ekspozycji "Rewolucje 1968" zaprezntowane zostaną prace wideo, fotografie, rzeźby, rysunki oraz instalacje autorstwa kilkudziesięciu artystów z m.in. Polski, USA, Węgier, Anglii i Francji. Otwarcie wystawy nastąpi już dzisiaj, 15 września o godzinie 19.

Jedna z kuratorek wystawy, Hanna Wróblewska, podkreśliła, że wystawa "Rewolucje 1968" nie jest wystawą historyczną. Na wystawie pokazane są wyłącznie dzieła sztuki, a w opinii Wróblewskiej jest to "próba przedstawienia tego okresu poprzez sztukę". Wystawa przypomni liczne wydarzenia z tego okresu, pełne napięć politycznych i społecznych.

Michel Journiac, Bez tytułu (24 godziny z życia kobiety), 1974, fotografia, dzięki uprzejmości FRAC Limousin, Limoges

W roku 1968 na całym swiecie miały miejsce protesty, zamieszki, rozruchy, od Meksyku i Stanów Zjednoczonych, przez Niemcy, Francję, Polskę, Czechosłowację, aż po Japonię (nie omijając Ameryki Południowej).

Wystawa "Rewolucje 1968" nie jest wystawą sztuki tamtego okresu, prezentacją działających wtedy artystów, ani też wystawą historyczną. - czytamy w materiale prasowym. To raczej próba przedstawienia tego okresu poprzez sztukę, z różnych perspektyw: historycznej, dokumentalnej, poprzez interpretacje i reinterpretacje problemów społecznych oraz zjawisk kulturowych charakterystycznych dla tego burzliwego czasu. Narodziny kontrkultury, a jednocześnie szybki rozwój popkultury, ruchy emancypacyjne (prawa mniejszości, prawa kobiet), walka o swobody obywatelskie, kształtowanie się świadomości ekologicznej, fascynacja nurtami lewicowymi, utopijne wizje architektoniczne, zainteresowanie nowymi mediami (przenośną kamerą, komputerem czy przekazem telewizyjnym), kontestacje instytucji (i nie tylko) i przemiany uniwersytetów - to tylko niektóre z poruszanych tu wątków. Jaka sztuka towarzyszyła tym zmianom, czy i w jaki sposób była w nie zaangażowana? Jakie motywy, wątki czy dziedzictwo 1968 roku możemy odnaleźć w pracach z późniejszych lat? Dziełom sztuki - obrazom, filmom wideo i fotografiom towarzyszą wizualne materiały archiwalne oraz instalacje stworzone specjalnie na wystawę.

Marcel Broodthaers, Kruk i lis, 1968, fotografia, dzięki uprzejmości kolekcji Deutsche Bank

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja wydana wspólnie przez Zachętę i wydawnictwo Agora SA w ramach cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej". Na książkę składają się eseje analizujące najważniejsze zjawiska kulturowe, społeczne i polityczne roku 1968 na świecie, teksty historyczne i źródłowe - przemówienia, rezolucje, manifesty, apele itp. - oraz wypowiedzi bohaterów tamtych czasów i uczestników wydarzeń. Autorem przedmowy jest Adam Michnik.

Martha Rosler, Tron (Amputacja), z cyklu Sprowadzając wojnę do domu: piękny dom, 1967–

Kuratorzy wystawy: Maria Brewińska, Hanna Wróblewska

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, zrealizowany przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Goethe-Institut w Warszawie.

Wystawa Rewolucje 1968

16.09 - 9.11.2008
Otwarcie wystawy: 15 września 2008 godzina 19

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta
Pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Zaawansowane lampy studyjne Nanlite z serii FC i FS zostały objęte promocją. Przy zakupie jednej z nich otrzymamy statyw lub modyfikator fresnel za 1 zł.
0
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1