Projekt "Górale dla Tybetu"

Autor: Marta Sinior

4 Sierpień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Bartek Solik - fotograf visavis.pl wraz z dziennikarzem "Tygodnika Powszechnego" - Bartkiem Dobrochem, udokumentowali dążenia uchodźców tybetańskich do wyzwolenia się spod chińskiej okupacji. Fotografie będzie można zobaczyć od dzisiaj, 4 sierpnia w krakowskiej "Café Młynek". Natomiast cykl reportaży zrealizowany podczas podróży do Indii i Nepalu zaprezentowany zostanie na dwóch sierpniowych plenerowych wystawach: w Krakowie i w Zakopanem.

Górale dla Tybetu to inicjatywa dwóch polskich reporterów, pochodzących z gór: Bartka Solika oraz Bartka Dobrocha. Reporterzy postanowili dokumentować życie uchodźców tybetańskich w miesiącach poprzedzających igrzyska olimpijskie w Pekinie. Podróżując przez miejsca, w których tradycja i religia buddyjska żyją poza historycznymi i kulturowymi granicami, zapisują dążenia do wyzwolenia się spod chińskiej okupacji, protesty przeciw wszelkim ograniczeniom oraz swobodom w wyrażaniu swoich poglądów. Ich droga wiodła po wielu górskich miejscowościach, przez które prowadzą drogi tysięcy uchodźców uciekających przed chińskimi represjami.

Bartek Solik

Bartek Solik (1978) Zakopiańczyk, na stałe mieszkający w stolicy Podhala. Jako fotograf zdobył uznanie reportażami publikowanymi w: "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Newsweeku" czy "Przekroju". Trzykrotnie nominowany w latach 2005, 2006, 2007 do nagrody Grand Press Photo. Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2006 w kategorii fotoreportaż sportowy; wyróżniony w konkursie National Geographic 2005 oraz laureat pierwszego miejsca w tymże konkursie za zdjęcie z góralskiego wyścigu kumoterek. Laureat trzeciego miejsca w konkursie Newsreportal 2006 w kategorii życie codzienne, za cykl zdjęć Zapomniani Olimpijczycy. Przedstawiciele krakowskich mediów nagrodzili go tytułem Fotoreportera Roku 2006. W 2007 roku został laureatem Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej "Przestrzeń życia", odbywającego się w ramach Spotkań z Filmem Górskim.

Bartek Dobroch (1982) absolwent polonistyki, studiował też filmoznawstwo, socjologię, religioznawstwo i etnologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Dziennikarzem stale współpracującym z "Tygodnikiem Powszechnym" jest od 5 lat. Publikuje reportaże, portrety dziennikarskie, artykuły specjalistyczne w działach "Wiara", "Świat", "Kultura", a także recenzje literackie, filmowe i muzyczne. Publikuje też w "Gazecie Wyborczej", "Dzienniku" i tygodniku "Polityka".
Jako korespondent "Tygodnika" był w Rzymie na pogrzebie Jana Pawła II a także w Bośni w 10. rocznicę masakry w Srebrenicy. Te wydarzenia relacjonował też dla radia RMF FM. 
Jest absolwentem polonistyki, studiował też filmoznawstwo, socjologię, religioznawstwo i etnologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych.

Bartek Solik

W dniu 22 sierpnia 2008 w Zakopanem rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, będący świętem wszystkich górali z różnych kontynentów. W tym roku, w ramach akcji Górale dla Tybetu planowane są w Zakopanem akcje solidarności z Tybetańczykami w postaci plenerowej wystawy fotografii na Krupówkach oraz spotkań z obrońcami praw człowieka.

Bartek Solik Górale dla Tybetu

5 - 21 sierpnia 2008
4 sierpnia 2008 godzina 13:00

Cafe Młynek
Plac Wolnica 7, Kraków

Wystawa plenerowa czynna będzie:
01.08 - 21.08 Kraków/Plac Wolnica
22.08 - 15.09 Zakopane/Krupówki

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj