Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jacek Jędrzejczak jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią artystyczną, a w szczególności portretem, aktem oraz martwą naturą. W 1995 roku stworzył termin oraz teorię "psychofotografia", której jednym z podstawowych elementów jest maksymalna integracja emocjonalna pomiędzy modelem a fotografującym, będącymi współtwórcami projektu artystycznego. Od początku 2005 roku koncentruje się na tworzeniu autorskich projektów fotograficznych, prowadzących do wydawania albumów. Album NAGA Jędrzejczaka został uznany za najpiękniejszy album roku 2005/2006 w Polsce.
Za jeden z ważniejszych nurtów swoich fotograficznych zainteresowań uważa prace związane z przemijaniem. Do nurtu tego należy zaliczyć cykl kilkudziesięciu fotografii "Malowane w jidysz", w którym za pomocą fotograficznej alegorii w sposób bardzo intymny stara się przywrócić teraźniejszości czas miniony.
Więcej o artyście można dowiedzieć się ze strony: www.jacekjedrzejczak.pl
Od wiosny 2007 roku istnieje w Nałęczowie plenerowa galeria fotografii współczesnej "Jaśminowa". Powstała pod wrażeniem Fundacji Maeght z Saint-Paul, której część eksponatów nie tylko wystawiona jest w plenerze, ale tworzona przez mistrzów jak Miro czy Kalder specjalnie dla tego miejsca. W "Jaśminowej", na zboczu wąwozu, wśród starodrzewu, wkomponowane w rzeźbę terenu obiekty dopełniają scenerii. Wystawa prezentowana przez okrągły rok daje możliwość doznań w słońcu, deszczu i śniegu, przyprawionych wonią zawilców lub gnijących liści, z akompaniamentem stuku dzięcioła lub szumu deszczu.
Tematem drugiej wystawy fotografii współczesnej: maj 2008 - kwiecień 2009 jest "Światło". Czym jest światło? Świadomością, poznaniem, życiem, sięganiem po Nieskończoność?
Światło - byłam świadoma głębszego kontekstu, aniżeli gra światła i cienia. Znalazłam go w pracach Jacka Jędrzejczaka. Co mnie zafascynowało? Prostota obiektów, zredukowana do minimum liczba środków wyrazu: obiekt, światło i artysta; zdeterminowanie. Wynik działań fotografa jest zamierzony, a nie dziełem przypadku. Realizacja tego zamierzenia dokonuje się na drodze poszukiwań i wymaga zastosowania nowatorskich technicznych rozwiązań. Prace Jacka Jędrzejczaka ukazują światło w swej wielowymiarowości, kodowane światłem w dwuwymiarowej przestrzeni. Są ilustracjami "refleksji, czyli fali elektromagnetycznej pochodzącej z wnętrza, dającej wrażenie świadomości siebie” [ ks. prof. Włodzimierz Sedlak].
Przy wyborze obiektów kierowałam się refleksją, jaką wzbudzały we mnie poszczególne fotografie. Nadawałam im sens, odnajdywałam etyczne imperatywy. Jednak w momencie, kiedy miałam ująć swoje myśli w słowa uświadomiłam sobie zuchwałość mojego zamiaru. Jak mogłam nawet pomyśleć o zmierzeniu się z mistrzem idei światła - jego filozofią, jego teologią - księdzem profesorem Włodzimierzem Sedlakiem? On ujął w słowa istotę światła, jakakolwiek próba uzupełnienia Jego myśli byłaby profanacją. Opatrzyłam fotografie Jego cytatami. - Izabella Nowotny, Właściciel, kurator wystawy
Jacek Jędrzejczak Światło
otwarcie wystawy: 8 czerwca 2008 godzina 12
Galeria "Jaśminowa"
Wąwóz Chmielowskiego 1b, Nałęczów
(dojazd i parking od ul. Klonowej 7)