Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W warszawskiej Green Gallery 10 listopada 2005 roku odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Jędrzejczaka. Projekt "Naga" powstał z myślą o wydaniu albumu fotograficznego, w których zdjęcia zostały podzielone na cztery rozdziały odpowiadające żywiołom: Woda, Powietrze, Ogień i Ziemia.
Od zawsze odkąd istnieje fotografia, istnieli również fotografowie, którzy cały swój talent i artyzm poświęcali szczególnemu jej rodzajowi, jakim jest fotografia aktu. Sięgając po ten temat, z pewnością kierowali się poczuciem, że dotykają tematu tabu, ze zrozumiałych względów budzącego nie tylko różne komentarze i reakcje oglądających, ale zwykłą, erotyczną ciekawość. Często w pogoni za sensacją zapominamy, że pośrodku, między fotografem a odbiorcą jest po prostu naga kobieta, traktowana najczęściej przez obie strony jak przedmiot pożądania, nie zaś jak podmiot poznawania. Fotografia aktu to nie tylko fotografia ciała - to przede wszystkim fotografia duszy, w tym niezwykłym cielesnym obnażeniu. Do takiego właśnie przesłania nawiązuje cykl zdjęć "Naga", stworzony przez znakomitego fotografa, Jacka Jędrzejczaka "Konrada".
Na projekt "Naga" składa się kilkadziesiąt zdjęć zamkniętych w cztery spójne rozdziały. Mamy więc: Wodę, Powietrze Ogień i Ziemię. Sama zaś treść to kobieta i owe żywioły, kobieta w tych żywiołach, kobieta realizująca się przez te żywioły i wreszcie kobieta utożsamiająca się z tymi żywiołami. Właśnie to znajdziemy na fotografiach Jacka Jędrzejczaka, zmuszających każdego odbiorcę do innego spojrzenia na nagość. Dzięki takiemu spojrzeniu widzimy nagość, której nie ma, nagość, która jest nagim wnętrzem, a nie tylko zewnętrzną powłoką pozbawion..."majtek".
Rytm tej fotograficznej opowieści wyznaczają wspomniane wcześniej cztery żywioły. Znakomitym komentarzem do zdjęć są teksty wybitnego psychologa, Jacka Sanatorskiego, zaś całość zamknie w projekcie graficznym klasy samej w sobie - prof. Lech Majewski.
Jacek Jędrzejczak "Konrad" urodził się w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uprawia fotografię artystyczną. Najbardziej interesują go portrety, w których stara się uchwycić emocje i ukazać prawdziwą naturę człowieka. Natomiast za najtrudniejsze w fotografii Jędrzejczak uważa połączenie portretu z aktem, którego istotą jest według niego zespolenie piękna z mapą wewnętrznych przeżyć. Poza portretem i aktem w fotografii podejmuje próbę zmierzenia się z tematem przemijania i upływem czasu.
Jest autorem terminu psychofotografia oraz teorii, której jednym z podstawowych elementów jest maksymalna integracja emocjonalna modela z fotografującym - współtwórców projektu artystycznego (teorią tą posługuje się od 1995 roku).
Fotografie Jacka Jędrzejczaka "Konrada" publikowane były m.in: w niemieckim Color Foto, we francuskim Photo i Réponses Photo oraz w angielskim Practical Photography. Autor współpracuje z wydawnictwami albumowymi ze Szwajcarii, z Wielkiej Brytanii i Polski. Za swoje fotografie otrzymał nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych. Wystawiał zarówno w Polsce, jak i zagranicą: w Anglii, Argentynie, Hiszpanii oraz w Luksemburgu. Jego ostatni sukces to zwycięstwo w prestiżowym konkursie, a zarazem udział w wystawie IOI 2004, Waterloo Gallery - Piccadilly w Londynie.
Zapraszamy do odwiedzenia strony artysty: www.jacekjedrzejczak.pl
Wernisaż wystawy Jacka Jędrzejczaka Naga połączony z promocją albumu odbędzie się 10 listopada 2005 roku o godzinie 19 w warszawskiej Green Gallery (ul. Krzywe Koło 2/4). Wystawa potrwa do 4 grudnia 2005 roku.