"Naga" w Green Gallery

Autor: Marta Sinior

9 Listopad 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W warszawskiej Green Gallery 10 listopada 2005 roku odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Jędrzejczaka. Projekt "Naga" powstał z myślą o wydaniu albumu fotograficznego, w których zdjęcia zostały podzielone na cztery rozdziały odpowiadające żywiołom.

W warszawskiej Green Gallery 10 listopada 2005 roku odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Jędrzejczaka. Projekt "Naga" powstał z myślą o wydaniu albumu fotograficznego, w których zdjęcia zostały podzielone na cztery rozdziały odpowiadające żywiołom: Woda, Powietrze, Ogień i Ziemia.

fot. Jacek Jędrzejczak "Woda"

Od zawsze odkąd istnieje fotografia, istnieli również fotografowie, którzy cały swój talent i artyzm poświęcali szczególnemu jej rodzajowi, jakim jest fotografia aktu. Sięgając po ten temat, z pewnością kierowali się poczuciem, że dotykają tematu tabu, ze zrozumiałych względów budzącego nie tylko różne komentarze i reakcje oglądających, ale zwykłą, erotyczną ciekawość. Często w pogoni za sensacją zapominamy, że pośrodku, między fotografem a odbiorcą jest po prostu naga kobieta, traktowana najczęściej przez obie strony jak przedmiot pożądania, nie zaś jak podmiot poznawania. Fotografia aktu to nie tylko fotografia ciała - to przede wszystkim fotografia duszy, w tym niezwykłym cielesnym obnażeniu. Do takiego właśnie przesłania nawiązuje cykl zdjęć "Naga", stworzony przez znakomitego fotografa, Jacka Jędrzejczaka "Konrada".

fot. Jacek Jędrzejczak "Powietrze"

Na projekt "Naga" składa się kilkadziesiąt zdjęć zamkniętych w cztery spójne rozdziały. Mamy więc: Wodę, Powietrze Ogień i Ziemię. Sama zaś treść to kobieta i owe żywioły, kobieta w tych żywiołach, kobieta realizująca się przez te żywioły i wreszcie kobieta utożsamiająca się z tymi żywiołami. Właśnie to znajdziemy na fotografiach Jacka Jędrzejczaka, zmuszających każdego odbiorcę do innego spojrzenia na nagość. Dzięki takiemu spojrzeniu widzimy nagość, której nie ma, nagość, która jest nagim wnętrzem, a nie tylko zewnętrzną powłoką pozbawion..."majtek".

Rytm tej fotograficznej opowieści wyznaczają wspomniane wcześniej cztery żywioły. Znakomitym komentarzem do zdjęć są teksty wybitnego psychologa, Jacka Sanatorskiego, zaś całość zamknie w projekcie graficznym klasy samej w sobie - prof. Lech Majewski.

fot. Jacek Jędrzejczak "Ogień"

Jacek Jędrzejczak "Konrad" urodził się w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uprawia fotografię artystyczną. Najbardziej interesują go portrety, w których stara się uchwycić emocje i ukazać prawdziwą naturę człowieka. Natomiast za najtrudniejsze w fotografii Jędrzejczak uważa połączenie portretu z aktem, którego istotą jest według niego zespolenie piękna z mapą wewnętrznych przeżyć. Poza portretem i aktem w fotografii podejmuje próbę zmierzenia się z tematem przemijania i upływem czasu.

Jest autorem terminu psychofotografia oraz teorii, której jednym z podstawowych elementów jest maksymalna integracja emocjonalna modela z fotografującym - współtwórców projektu artystycznego (teorią tą posługuje się od 1995 roku).

Fotografie Jacka Jędrzejczaka "Konrada" publikowane były m.in: w niemieckim Color Foto, we francuskim Photo i Réponses Photo oraz w angielskim Practical Photography. Autor współpracuje z wydawnictwami albumowymi ze Szwajcarii, z Wielkiej Brytanii i Polski. Za swoje fotografie otrzymał nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych. Wystawiał zarówno w Polsce, jak i zagranicą: w Anglii, Argentynie, Hiszpanii oraz w Luksemburgu. Jego ostatni sukces to zwycięstwo w prestiżowym konkursie, a zarazem udział w wystawie IOI 2004, Waterloo Gallery - Piccadilly w Londynie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony artysty: www.jacekjedrzejczak.pl

Wernisaż wystawy Jacka Jędrzejczaka Naga połączony z promocją albumu odbędzie się 10 listopada 2005 roku o godzinie 19 w warszawskiej Green Gallery (ul. Krzywe Koło 2/4). Wystawa potrwa do 4 grudnia 2005 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
Ruszył konkurs na stanowisko prezesa Fundacji Instytut Fotografii Fort
„IFF wciąż się rozwija, a już w przyszłym roku będzie obchodzić 10-lecie. Dlatego szukamy osoby, która pozostając wierna misji IFF, z odwagą i własną wizją programową wprowadzi IFF w...
4
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Gael Bonnefon po raz pierwszy w Polsce - wystawa w Galerii Poprzeczna
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę „niezapomniane” debiutującego w Polsce francuskiego artysty sztuk wizualnych Gaela Bonnefon. Wernisaż 8 lutego o 19.00.
8
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Mniej marnowania, więcej fotografowania. Rusza „Waste not, snap a lot”
Weź udział w konkursie „Waste not, snap a lot”, który ma promować zrównoważone podejście do konsumpcji. Do wygrania aparat i drukarka Instax Wide oraz roczny plan Adobe dla fotografów.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)