Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom Kultury ruszają z plenerową wystawą zdjęć reportażowych "2020. Rok na protestach", upamiętniającą te wydarzenia.
W 2020 roku protestowały kobiety, środowisko LGBT, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, ruch Black Lives Matter, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i Obywatele RP. Manifestacje są wyjątkowe nie tylko pod względem skali, ale także energii, siły wizualnego i językowego przekazu.
Fotografki i fotografowie stoją w pierwszych rzędach tych manifestacji, często narażając się na niebezpieczeństwo zarażenia czy agresję ze strony policji, dokumentując na bieżąco wydarzenia. Ich zdjęcia trafiają na pierwsze strony gazet, natychmiast są publikowane w social mediach. Wywołują debaty, są dowodami nadużyć ze strony funkcjonariuszy państwowych, aktywizują protestujących do kolejnych wyjść na ulicę. Są szczególnie ważne dla tych, którzy uczestniczą w protestach zdalnie.
fot. Agata Kubis
fot. Karol Grygoruk
W internecie zdjęcia z protestów same stają się formą protestowania, a podawanie ich dalej - statementem. Fotografie działają jak transparenty. Mają potencjał viralowy, są komentowane, udostępniane, zmieniane w memy z zatrważająca prędkością. Medium fotografii nie jest przezroczyste czy obiektywne, ma ogromną siłę perswazyjną. Historia dzieje się na oczach fotografów, ale jest również przez nich tworzona. W rzeczywistości pełnej fake newsów i manipulacji rzetelna dokumentalistyka staje się narzędziem aktywistycznej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną. Zdjęcia obrazujące spektakle uliczne są bronią w bitwie na obrazy, symbole, dają szansę wypowiedzenia się osobom najmniej słyszanym.
Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom Kultury wspierają także wydanie drugiego numeru Gazety Strajkowej oraz będą kolportować pocztówki z fotografiami autorstwa wybitnych fotoreporterów. Do udziału w wystawie zaproszono także Edkę Jarząb - performerkę, poetkę i DJ-kę, która skomponowała utwór z dźwięków nagranych podczas zeszłorocznych protestów.
fot. Agata Grzybowska
fot. Rafał Milach
Na wystawie zobaczymy zdjęcia z Archiwum Protestów Publicznych i RATS Agency. Ich autorami są Michalina Kuczyńska, Agata Grzybowska, Rafał Milach, Karol Grygoruk, Agata Kubis i Grzegorz Wełnicki.
Wystawa z racji obostrzeń odbędzie się w przestrzeni miasta Warszawy w wykorzystaniem nośników reklamowych. Kilkanaście lokalizacji zostało starannie dobranych tak, aby odpowiadać i „upamiętniać” miejsca protestów.
Zdjęcia można oglądać w dniach 16-31 stycznia 2021.
Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.
Galeria działa przy Staromiejskim Domu Kultury. Promuje i dokumentuje dokonania twórcze najmłodszego pokolenia polskich artystów plastyków. Historia Galerii Promocyjnej sięga 1956 roku. Dawniej, Galeria Krzywe Koło, prowadzona przez artystę Mariana Bogusza, stanowiła aktywny ośrodek życia artystycznego o znaczeniu ogólnokrajowym. Jako Galeria Promocyjna funkcjonuje od 1987 roku. Kultywujemy tradycję galerii, które mieściły się przy Rynku Starego Miasta 2, równocześnie będąc wrażliwi na najnowsze nurty sztuki współczesnej.
Zdjęcie okładkowe: Grzegorz Wełnicki