Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Aktualizacja 11 września 2007
Ze względu na duże zainteresowanie, wystawa została przedłużona do 30 września 2007 roku.
Jacek Jędrzejczak jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią artystyczną, a w szczególności portretem, aktem oraz martwą naturą. W 1995 roku stworzył termin oraz teorię "psychofotografia", której jednym z podstawowych elementów jest maksymalna integracja emocjonalna pomiędzy modelem a fotografującym, będącymi współtwórcami projektu artystycznego. Od początku 2005 roku koncentruje się na tworzeniu autorskich projektów fotograficznych, prowadzących do wydawania albumów. Album NAGA Jędrzejczaka został uznany za najpiękniejszy album roku 2005/2006 w Polsce.
Za jeden z ważniejszych nurtów swoich fotograficznych zainteresowań uważa prace związane z przemijaniem. Do nurtu tego należy zaliczyć cykl kilkudziesięciu fotografii "Malowane w jidysz", w którym za pomocą fotograficznej alegorii w sposób bardzo intymny stara się przywrócić teraźniejszości czas miniony.
Zapraszamy na stronę Jacka Jędrzejczaka.
Poniżej zamieszczamy tekst autorstwa Izy Wojciechowskiej:
Przedmioty, pozornie martwe przedmioty. Oglądam je, dotykam ich, rozróżniam, strzepuję kurz, zagłębiam się w nie, uczę się ich na nowo, otwieram swoje serce jeszcze nieśmiało, jeszcze trwożliwie, jakby ze strachem, by czegoś świętego nie naruszyć. Otwieram serce i czuję, jak one powoli pod moją ręką, w mojej głowie, we mnie ożywają. Słyszę w sobie dawno niesłyszane głosy - widzę i czuję. Zaczynam odczuwać znowu, coraz potężniej, ten najgorszy ze wstydów współczesnej Europy, współczesnego świata. Także mój wstyd. Tętni we mnie na powrót "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona. Pochylam głowę...
Przedmioty, pozornie martwe przedmioty... Jak zatrzymać czas, jak uratować ich pamięć, jak wydobyć z niepamięci?! Obiektywem aparatu fotograficznego robi to, bez użycia tak dzisiaj modnych efektów komputerowych, Jacek Jędrzejczak, czule głaszcząc je światłem, wręcz malując ich portrety, jakże człowiecze portrety. Bo przecież jakaś ręka zapalała tę chanukową lampkę, przecież ten jad dotykał tory, przecież w tej menorze tysiące razy paliły się świece oświetlające twarze zgromadzonych przy szabasowym stole domowników... Światło i mrok. Nie, światło.
Podnoszę oczy, patrzę na te zdjęcia i czuję, że odsłania przed nami swoją zapomnianą tajemnicę świat kultury jidysz. - Iza Wojciechowska
Jacka Jędrzejczaka Malowane w jidysz
Otwarcie wystawy: 2 września 2007 godzina 16
Wystawa potrwa do 30 września 2007.
Synagoga im. Nożyków w Warszawie
ul. Twarda 6, Warszawa
Na wystawie mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy.
Program IV edycji festiwalu Warszawa Singera znajduje się tutaj.