Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Od 6 maja Kraków zamieni się w stolicę fotografii. W blisko 40 lokalizacjach na terenie całego Krakowa prezentowanych będzie kilkadziesiąt wystaw. Zdjęcia będzie można zobaczyć nie tylko w prestiżowych galeriach, ale także w zaadaptowanych przestrzeniach industrialnych, kawiarniach, a nawet w mieszkaniach prywatnych. Obejrzenie ekspozycji z samego programu głównego zajmie przynajmniej 2 dni.
Jak co roku program MFK podzielony jest na kilka części: tematyczny program główny, prezentację kraju - gościa specjalnego, blok wydarzeń towarzyszących oraz program off. W tym roku gościem specjalnym będzie...Polska. Organizatorzy festiwalu podjęli się ambitnego zadania diagnozy współczesnej fotografii polskiej. Program obejmie kilka wystaw zbiorowych, prezentacje indywidualne z różnych okresów, a także przegląd dokonań najmłodszego pokolenia fotografów. Na festiwalu będzie można zobaczyć niezwykły projekt Zofii Rydet - królowej portrety socjologicznego, który wywarł i wciąż wywiera ogromny wpływ na polską fotografię dokumentalną. Niezwykle interesującą prezentacją będzie również wystawa Stefanii Gurdowej. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie z ok. 100 fotografii srebrowych współczesnych kopii powstałych z oryginalnych negatywów. Fotografie pochodzą z odnalezionego w 2007 roku zbioru ponad 1200 szklanych negatywów Stefanii Gurdowej. To znalezisko ma nie tylko ogromną wartość historyczną, ale dzięki doskonałemu stylowi artystki stanowi unikalny zestaw zdjęć z początków XX wieku.
Ponadto w programie głównym festiwalu zaprezentowane zostaną indywidualne projekty odnoszące do zmieniającego się znaczenia pojęcia młodości, które jest hasłem przewodnim bloku tematycznego. Listę wystaw uzupełni kilkanaście prezentacji w ramach festiwalu off. Tradycyjnie ta część skierowana jest do młodych, także początkujących twórców.
Oczywiście i w tym roku nie zabraknie bogatego programu wydarzeń towarzyszących - pokazów slajdów, projekcji filmów dokumentalnych, wykładów, warsztatów, spotkań z artystami i promocji książek. Szczególnie ważnym dla młodych twórców będzie przegląd portfolio. Jest to wyjątkowa okazja do skonfrontowania swoich dokonań z opinią największych światowych autorytetów: fotografów, wydawców, krytyków i kuratorów.
Kiedy przyjechać do Krakowa? Na pewno warto być w pierwszy weekend maja, bowiem między 6. a 11 nastąpi największa kumulacja wernisaży, spotkań, wykładów i innych wydarzeń festiwalowych. Kto nie będzie mógł w tym terminie, niech się nie martwi. W kolejny weekend również nie zabraknie fotograficznych atrakcji, a wszystkie wystawy prezentowane w ramach MFK czynne będą do końca miesiąca.
Zapraszamy do Krakowa!