Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Doświadczenie zawodowe w zakresie fotografii zdobywał pod okiem Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w Polsce. Ukończył School of Fine Arts-Photography w Sydney. Absolwent warsztatów fotograficznych - Advanced Studio Light w pracowni Davida Arky'ego w Nowym Jorku. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych, a także zbiorowych m. in: Chiny Kraj Środka, która miała miejsce w w 2006 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Jedna pasja, dwie wizje z Davidem Michaelem Kennedym w Fabryce Trzciny w Warszawie w 2005 r., a takżeW.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N- wystawie fotografów Galerii 65, której jest właścicielem. Od 2006 r. współpracuje z japońskim projektantem mody - Yohji Yamamoto.
Arysta pozostał silnie związany ze swoim mistrzem Davidem Michaelem Kennedym, z którym to podczas podróży po Nowym Meksyku zgłębiał technikę platinum/palladium. Ta wspólna chęć poszukiwań obu twórców zaowocowała wspólną wystawą, prezentowaną w 2005 roku w Fabryce Trzciny zatytułowaną: "Jedna pasja, dwie wizje". Ekspozycja została zorganizowana niedługo przed otwarciem Galerii 65, którą prowadzi właśnie Tomek Niewiadomski. W 2006 roku można było zobaczyć jego serię zdjęć "Chiny - kraj środka" z siedmiotygodniowej wycieczki. Zdjęcia zostały wydane w szóstej serii kalendarza J&S Group. Kolejną bardzo interesującą prezentacją okazała się wystawa fotografów Galerii 65 pt. "W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N" w warszawskiej Królikarni. Fotografie umieszczone zostały w "cyfrowych ramkach" na ekranach firmy Philips. Ekspozycja miała na celu wypromowaniem tejże firmy i jej nowego pomysłu przedstawiania zdjęć, oraz prezentację fotografów Galerii 65 i ich twórczego dorobku. Bowiem zdjęcia co chwilę zmieniały się na cyfrowych ekranach, przez co artyści mieli okazję przypomnieć widzom swoje słynne cykle jak chociażby: "Alicję w Krainie Czarów" Tomka Sikory.
Zdjęcia składające się na cykl NIHON powstały na przestrzeni dwóch ostatnich lat podczas kilku moich wizyt w Japonii. Fotografując przede wszystkim ludzi starałem się zapisać formalną, emocjonalną i egzystencjalną prawdę poruszającą mnie w danym czasie. Wycinając starannie z otaczającej mnie przestrzeni tylko niewielkie jej fragmenty, zamknięte w czasie metafizyczne momenty, stworzyłem swoje własne opowieści...- tak o swojej nowej serii opowiada autor Tomek Niewiadoski.
Z tekstu galerii poświęconemu wystawie, możemy przeczytać informację na temat techniki platinum/palladium: Fotografie wykonane zostały w unikalnej technice platinum/palladium na papierze czerpanym. Jest to archiwalna technika wywoływania odbitek, której początki sięgają połowy XVIII wieku. Stworzenie odbitki w platinium/palladium to bardzo pracochłonny i złożony proces wyborów i decyzji, mających wpływ na ostateczny efekt. Na najwyższej jakości papier czerpany, produkowany tylko w kilku miejscach na świecie nanosi się pędzlami światłoczułą substancję na bazie metali szlachetnych takich jak palladium czy platyna. Charakterystyczną cechą tej techniki są: nadzwyczajna jakość i trwałość odbitek, subtelne przejścia tonalne oraz niepowtarzalność.
Tomek Niewiadomski Nihon
Termin: 5.02 - 29.02.2008
Galeria 65
ul. Bema 65, Warszawa
Opracowała: Agata Nowa