Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Zaryzykuję stwierdzeniem, że wszystko ma początek w naszych głowach: dokonywanie wyborów, podejmowanie decyzji, zależnie od tego, co czujemy, kim jesteśmy. Chwytając ulotne momenty w pośpiechu naszych czasów, kiedy kultury przenikają się, a odległości nie mają już znaczenia, wędrujemy przez życie...
Moją siedmiotygodniową przygodę z Chinami opowiadają ludzie spotkani w drodze. Fotografując tamtejsze charaktery, wykorzystałem wyjątkową energię miejsc. Same zdjęcia nie są zakończonymi historiami, a raczej zaproszeniem widza do ich interpretacji poprzez swoją wrażliwość i wyobraźnię.
Wystawa "Chiny - Kraj Środka" to projekt artystyczny łączący ekspozycję fotografii, instalację artystyczną oraz ilustrację muzyczną. Pięćdziesiąt dwa zdjęcia składające się na wystawę to zapis mojej sześciotygodniowej podróży, jaką odbyłem w Chinach, na przełomie sierpnia i września 2005 roku. Fotografując przede wszystkim ludzi napotkanych w swoim naturalnym otoczeniu, starałem się nie ingerować w zdjęcia, czy też ich nie aranżować. Jest to pewnego rodzaju reportaż o zabarwieniu subiektywnym, opowiadający o adaptacji i ścisłym wpływie człowieka na przestrzeń w której egzystuje. Korelacje z otoczeniem ludzi znalezionych wysoko w górach, miastach czy klasztorach są bardzo uderzające. Szukając miejsc jeszcze niezmienionych przez niezwykle dynamiczny rozwój cywilizacji, ukazuję harmonię w jakiej dawne zacierające się kultury funkcjonowały od wieków. Kontrastem nawiązującym do wszystkich zrobionych przeze mnie zdjęć wciąż tradycyjnych, lecz bardzo dynamicznie rozwijających się Chin, będzie jedyna pokazana podczas wystawy fotografia, zapowiadająca nowe czasy - "Szanghaj". - tekst Tomek Niewiadomski
Fotografie są jednym z elementów projektu Niewiadomskiego będącym instalacją artystyczną. Tłem do zdjęć będzie imitacja pola ryżowego z naturalnymi roślinami.
Wystawie towarzyszy również ilustracja muzyczna zaaranżowana przez Adama Wardina. Powstała specjalnie do wystawy kompozycja zainspirowana Chinami jest próbą jej uzupełnienia, zbudowania dźwiękowej struktury, tworzącej atmosferę ułatwiającą "wsłuchanie się" w historie opowiedziane na fotografiach Tomka. Wszystkie te elementy tworzą spójną całość, dopełniając się wzajemnie i dzięki temu potęgując efekt.
Zdjęcia na wystawie zostały wykonane w różnych formatach wykonane w unikalnej technice platinum/palladium na papierze czerpanym. Jest to archiwalna technika wywoływania odbitek, której początki sięgają połowy XVIII wieku. Tworzenie odbitki w platinium/palladium to bardzo pracochłonny i złożony proces. Podłożem stanowi papier najwyższej jakości, produkowany tylko w kilku miejscach na świecie. Na jego powierzchnię nanosi się pędzlami światłoczułą substancję na bazie metali szlachetnych takich jak palladium czy platyna. Charakterystycznymi cechami tej techniki są: nadzwyczajna jakość i trwałość odbitek, subtelne przejścia tonalne oraz niepowtarzalność.
Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i doświadczenie zawodowe w zakresie fotografii zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Fotografii uczył się u Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Absolwent School of Fine Arts-Photography w Sydney oraz warsztatów fotograficznych - Advanced Studio Light w pracowni Davida Arky'ego w Nowym Jorku. Założyciel Galerii 65 w Warszawie - galerii fotografii artystycznej.
Wystawa fotografii Tomka Niewiadomskiego z cyklu Chiny - Kraj Środka prezentowana będzie od 9 czerwca do 2 lipca 2006 roku w Sali Wystawowej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66) w Warszawie. Wstęp bezpłatny.
Organizatorem wystawy jest Galeria 65.