Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Paweł Żak urodził się w 1965 roku. Ukończył Wydział Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiował również nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1995 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie wykłada fotografię w Studium Fotografii ZPAF oraz w Europejskiej Akademii Fotografii. Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
Do najbardziej znanych cykli Pawła Żaka należy zaliczyć: Opowieści i Bez tytułu oraz cykl autoportretów Bliski znajomy.
Prace Żaka znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i USA.
(...) Zainscenizowane przed kamerą wydarzenia, jak w dziecięcych grach, pełnią poważne role; nie tracąc nic ze swojego charakteru pełnych uroku błahostek, stają się jednocześnie opowieściami o "dorosłych" sprawach. Przyjęta przez autora konwencja opowieści dla dzieci z wbudowanym w nią "drugim dnem" jest tą samą konwencją, która działa w najlepszych baśniach i wierszach dla dzieci, zarówno tych tradycyjnych, anonimowych, jak i bardziej współczesnych, autorskich: Andersena, Leśmiana, Brzechwy. Pełna przygód, dziwów i fantastycznych krain fabuła kryje w sobie sens dotyczący uniwersalnych prawd o ludzkim życiu, zrozumiały dla czytelnika dopiero wiele lat później, kiedy już dawno przestanie byç dzieckiem i zbierze własne życiowe doświadczenia. (...)
Paweł Żak w "Opowieściach" nie dąży do przedstawienia ludzkiej egzystencji w szczególnie dramatycznym świetle. Zdaje się mówić, że w życiu tuż obok radości jest smutek i ból oraz że ich bliskie sąsiedztwo pozwala głębiej przeżyć i jedno, i drugie. Rozszerzenie skali przeżywania od radości i ciepłego, wyrozumiałego uśmiechu do melancholii, smutku i goryczy nadaje światu wykreowanemu w "Opowieściach" dotykalną pełnię tonów i barw - chociaż jest to przecież świat tylko w sepii. Autor opowiada o wzajemnych związkach tych wielorakich uczuć poprzez przeplatające się ze sobą wzajemnie różne wątki narracyjne. Aby je rozwinąć, posłużył się długą serią siedemdziesięciu fotografii. Poszczególne zdjęcia i krótkie ich sekwencje połączone wspólną fabułą lub wspólnym motywem układają się na podobieństwo tomiku poetyckiego, w którym każdy wiersz jest samodzielną opowieścią, a wszystkie razem tworzą nową, precyzyjnie skomponowaną całość. (....) - Elżbieta Łubowicz, "Co kryje się w świetle i widnieje w mroku", cyt. za "Opowieści" wyd. Kropka 2007
Paweł Żak Opowieści
8-31.12.2007
wernisaż wystawy: 7 grudnia 2007 godzina 18
Galeria Fotografii B&B
1 Maja 12, Bielsko-Biała