Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Adam Gryczyński urodził się w 1957 roku w Krakowie. Ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny II st. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1983 roku jest szefem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. W Foto-Galerii NCK i poza nią zorganizował ponad 200 wystaw, w których uczestniczyło około 300 autorów. W 1989 roku został uhonorowany Medalem 150 lecia Fotografii, w 1990 roku otrzymał Nagrodę Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, w 1992 roku Srebrną Odznakę Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Natomiast w 1999 roku otrzymał Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera za wybitne osiągnięcia w popularyzacji fotografii krajoznawczej.
Gryczyński miał ponad 100 indywidualnych pokazów w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, we Włoszech, na Litwie i Węgrzech. Brał udział w przeszło 200 wystawach zbiorowych i ok. 50 plenerach fotograficznych z których wiele zorganizował w Nowej Hucie, Tatrach i Pieninach. Na swoim koncie ma pięć wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych w Amatorskim Klubie Filmowym "Nowa Huta". Obecnie opracowuje archiwalne fotografie pozyskiwane w ramach akcji ogłoszonej w styczniu 2006 roku: Nowa Huta - czas zatrzymany, której celem jest utrwalenie w postaci cyfrowej zdjęć sprzed 1949 roku, pochodzących z terenów dzisiejszej Nowej Huty.
Adam Gryczyński posiada członkostwo: Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Świętokrzyski, Fotoklubu Rzeczypospolitej - Stowarzyszenia Twórców, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich- Asocjacja Malarzy, Krakowskiego Klubu Fotograficznego, Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu "Galeria" przy MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenia "Sacro-Art.".
O wystawie napisał sam autor, Adam Gryczyński:
Fotografie ukazują oprócz charakterystycznych twarzy wychłostanych wiatrem i pracą, wnętrza starych wiejskich chat, które odeszły już w przeszłość, a także krajobraz z drewnianą architekturą. Obrazy przenoszą widza w nostalgiczny klimat przypominając, że przed epoką betonu i stali istniał tam zupełnie inny świat: materialnie biedniejszy ale za to piękniejszy wizualnie. Tamci ludzie zaś, nie byli ogarnięci gorączką załatwiania spraw codziennych w takim szalonym tempie i zakresie jak dzisiaj. Zdjęcia utrwalają ulotność chwil wspólnie z nimi spędzonych. Ich obecność pokazuje utożsamianie się ze swoim najbliższym otoczeniem, pochwałę siły i odwagi w ziemskiej wędrówce przez życie. Pojawia się odwieczne pytanie o sens życia, i o to jak nasze realia wpływają na pojmowanie jego celu i ideałów. Czy takie spojrzenie wstecz udokumentowane fotografią pomaga w tych rozważaniach? To sprawa subiektywna, gdyż na to można sobie odpowiedzieć na miarę własnych poglądów, doświadczenia i wrażliwości.
Dla mnie szczególną wagę miał wyjazd na plener fotograficzny do Kacwina na Spiszu w weekend tuż po ataku na Word Trade Center 11 września 2001 r., kiedy chciałem odreagować mocno odczuwany niepokój w zupełnie innym otoczeniu, pośród innych ludzi. Mam nadzieję, że wówczas udało się utrwalić ciepłe spojrzenie fotografa będącego przyjacielem tamtych osób, a nie "łowcy obrazów" dla którego ważniejsze jest samo zdjęcie niż drugi człowiek z jego osobistą historią wpisaną we współczesny kontekst dziejowy. Jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość w ostatnich latach nie trzeba nikomu udowadniać. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, włączyć telewizor, radio, przeczytać aktualną gazetę. Kolej rzeczy sprawiła, że tamten świat wraz z odejściem do wieczności żyjących w nim ludzi niemal przestał istnieć. Dziś może go już tylko wskrzesić nasza pamięć i wyobraźnia. Być może fotografie pomogą lepiej wydobyć te wspomnienia. - tekst Adam Gryczyński
Adam Gryczyński Powroty do przeszłości
Wernisaż wystawy: 1 grudnia 2007 godzina 18.00
Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2008
"1949club"
os. Uroczym 12, Nowa Huta