Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Wystawa została zorganizowana w związku z 25 rocznicą powstania NAF Dementi w czasie demonstracji ulicznych we Wrocławiu 31 sierpnia 1982 roku. W tym dniu doszło do licznych demonstracji na terenie kraju między innymi do jednej z największych demonstracji stanu wojennego we Wrocławiu. Na ulicach miasta doszło do gwałtownych starć z milicją. Wśród wielu rannych znalazła się jedna ofiara śmiertelna. Grupa wrocławskich fotografów, członków NAF Dementi, zarejestrowała wydarzenia na pl. Czerwonym, gdzie milicyjna więźniarka przejechała demonstranta Jarosława Hyka. Wojciech Wójcik, sfilmował ten dramatyczny moment.
Wkrótce po demonstracji film Wojciecha Wójcika został przez Agencję wysłany na Zachód. W tym roku film powrócił do Polski i po raz pierwszy będzie można obejrzeć go w całości.
Ekspozycji fotografii w Sali Mieszczańskiej Ratusza towarzyszyć będzie stała projekcja filmu Wojciecha Wójcika, dwóch innych dokumentów filmowych nakręconych na placu Czerwonym w tym samym czasie, oraz wideo wywiadów z Wójcikiem i J. Hykiem. Ponadto w przestrzeni galeryjnej zostaną przedstawione powiększenia fotografii wraz z podpisami i nagłówkami artykułów publikowanych w tym czasie w prasie komunistycznej, dokumenty z wrocławskiego oddziału IPN dotyczące śmierci Kazimierza Michalczyka, a także oryginalne egzemplarze prasy podziemnej emigracyjnej: polskiej, czeskiej, rosyjskiej i zachodniej.
Natomiast ekspozycja plenerowa na placu w rejonie pręgierza obejmować będzie około 90 fotografii NAF Dementi z lat 1983 ? 1990, dokumentujących opór i inicjatywy społeczne we Wrocławiu, w całej Polsce i w Europie.
Organizator wystawy: Fundacja Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi
Współorganizatorzy: Muzeum Solidarności i Walki z Totalitaryzmem, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Wystawa 31 sierpnia 1982. NAF Dementi - 25 lat
31 sierpnia - 30 września 2007
Muzeum Miejskie Wrocławia
Sala Mieszczańska w Ratuszu
oraz ekspozycja plenerowa na placu w rejonie pręgierza
Sukiennice 14/15, Wrocław