Zbrodnia Lubińska na fotografiach Krzysztofa Raczkowiaka

Autor: Marta Sinior

27 Sierpień 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
Z okazji 25. rocznicy Zbrodni Lubińskiej zostaną zaprezentowane dwie wystawy fotografii Krzysztofa Raczkowiaka "Lubin 31 VIII 1982". Pierwsza z nich zostanie otwarta 29 sierpnia 2007 roku we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański", druga zaś następnego dnia w lubińskim Ośrodku Kultury "Wzgórze Zamkowe".
Lubin, śmiertelnie ranny Michał Adamowicz, 31 VIII 1982, fot. Krzysztof Raczkowiak

Krzysztof Raczkowiak urodził się w 1952 roku we Wrocławiu. Fotografią zainteresował się podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. W 1974 roku został fotoreporterem prasowym tygodnika Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Jego zdjęcia powstałe w tamtym czasie dzisiaj przedstawiają ogromną wartość historyczną.

Wszystkie te zdjęcia powstały właściwie przypadkiem. - wspomina Raczkowiak - Aparat miałem ze sobą z przyzwyczajenia. To był odruch po kilku latach pracy w charakterze fotoreportera. Nie miałem jednak w nawyku bohaterstwa. Zanim w tym dniu zacząłem fotografować, normalnie, po ludzku bałem się. Tłumu - że weźmie mnie za ubeka, milicji - że mnie zwinie i spałuje. Dopiero, gdy ktoś, z kim razem uciekałem przed szarżującymi zomowcami, zawołał "Panie, fotografuj pan to skurwysyństwo!", odważyłem się przyłożyć aparat do oka.

Fotoreportaż z tragicznych wydarzeń Krzysztofa Raczkowiaka stał się dziełem o najwyższym poziomie poznawczym i historycznym, a fotografia śmiertelnie rannego Michała Adamowicza stała się nie tylko ikoną stanu wojennego, ale i jedną z najważniejszych w całej historii fotografii polskiej i światowej.

Dzisiaj Krzysztof Raczkowiak prowadzi z żoną biuro podróży, fotografuje już tylko dla przyjemności. Zdjęcia dokumentujące sierpień 1982 w Lubinie znajdują się na stronie www.lubin82.pl.

Wystawom towarzyszy album Krzysztofa Raczkowiaka z tekstami autorstwa Marka Zawadki i Cezarego Łazarewicza, notatki oficera dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Milicji w Legnicy. Książka została zredagowana w pięciu wersjach językowych. Projekt ten możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lubina, KGHM Polska Miedź S.A. i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Krzysztof RaczkowiakLubin 31 VIII 1982

29 sierpnia - 30 września 2007
Wernisaż: Środa, 29 sierpnia 2007, godzina 18

Dolnośląskie Centrum Fotografii ''Domek Romański''
pl. Bp Nankiera 8. Wrocław

Druga wystawa zostanie otwarta 30 sierpnia 2007 roku o godzinie 18 w Ośrodku Kultury "Wzgórze Zamkowe" (ul. Mikołaja Pruzi 7 i 9) w Lubinie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jeśli chodzi za Tobą zakup nowego obiektywu, czy uzupełnienie akcesoriów do zestawu foto-wideo, to Black Friday będzie znakomitą okazją, by wreszcie sięgnąć po potrzebny sprzęt i dużo przy tym...
0
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Powiązane artykuły