Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Wrzesień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Już 20-22 września odbędzie się kolejna edycja weekendowego Rybnik Foto Festivalu. Mimo, że wydarzenie jest krótkie, po brzegi upakowane jest atrakcjami. W programie m.in. 5 wystaw, ponad 30 prezentacji, warsztaty, stoisk z książki i nowościami sprzętowymi czy wreszcie możliwość pokazania swoich prac w Galerii Otwartej.

„Naszym celem od zawsze było tworzenie festiwalu otwartego dla wszystkich – zarówno w sensie fizycznym, jak i symbolicznym. W tym roku zadbaliśmy by wystawy, wykłady, prezentacje były przystępne niezależnie od indywidualnych możliwości czy ograniczeń.” - komentują organizatorzy.

„Fotografia jest dla wszystkich”

„Wierzymy, że fotografia, jako medium demokratyczne, powinna łączyć, dawać szanse, a przede wszystkim być szeroko dostępna, jako język uniwersalny. Szczególnie, że jest to medium które przełamuje bariery i pozwala zamanifestować różnorodne perspektywy. Dzięki bogatemu programowi tegorocznej edycji, mamy – być może naiwną – nadzieję zainspirować do twórczego namysłu nad ulepszaniem świata, jako miejsca wspólnoty ludzi wrażliwych społecznie.”

Fot. Janusz Kalinowski

Rybnik Foto Festival to żywe spotkanie z drugim człowiekiem. Podczas festiwalu zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości ciekawych autorów i autorek, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę. Fotografie prezentowane są w opowieściach, na wystawach oraz w filmowej formie pokazów zdjęć, a także w autorskich książkach.

Program wydarzenia

21. edycja Rybnik Foto Festivalu po raz pierwszy wydarzy się w nowo otwartej Galerii Sztuki Rzeczna. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. 4 wystawy główne i ponad 30 prezentacji, a towarzyszyć im będą warsztaty, wykład i oprowadzania kuratorskie.

Pierwsza wystawa stanowi kuratorski wybór Łukasza Rusznicy ze zbiorów fotografii Instytutu Pamięci Narodowej. To wystawa-pułapka dla naszej zdolności postrzegania rzeczy teoretycznie bezpiecznych. Druga wystawa zaproszona przeze dyrekcję RFF – Ninę i Marcina Giba – to „Fabryka Złudzeń” zbudowana z archiwów nieżyjącej fotografki Danuty Rago, wg koncepcji kuratorskiej drki Weroniki Kobylińskiej, prezeski Fundacji Archeologia Fotografii.

Fot. Bartłomiej Śnieżyński

 

Przez cały wrzesień w Rzecznej można też oglądać wystawy wybrane ze zgłoszeń, których w tym roku spłynęła rekordowa ilość – 104! Jury w składzie: dyrekcja RFF, drka hab. Anka Sielska i dr Michał Łuczak, wybrało projekty „Lubię, gdy jest mrok” Katarzyny Szwarc i „Pragnienie wody” Barta Krężołka.

Ponadto 20.09 w Rzecznej zobaczymy w sumie 25 autorskich prezentacji fotograficznych w formie slideshow, a w pozostałe 2 dni odbędą się tutaj warsztaty dla dzieci, oprowadzania po wystawach: kuratorskie i z audiodeskrypcją dla osób ze szczególnymi potrzebami, a także prezentacja projektu „Miejskie legendy” stworzonego przez osoby studenckie Katedry Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, z pracowni Bownika i Szymona Kobusińskiego.

Magda Bogdańska, "Possum with camera, Australian War Memorial", z projektu "Shifters" 

Kolejne dwa festiwalowe dni RFF spędzimy w Zabytkowej Kopalni Ignacy, gdzie już od pewnego czasu prezentowana jest ważna wystawa pt. „Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle”. Jako że Śląsk jest regionem o wybitnie przemysłowym charakterze i historii zdeterminowanej przez przemysł, a dużą rolę w śląskim społeczeństwie odgrywał i odgrywa patriarchalny model rodziny, to w takim kontekście rola kobiet w pracy w przemyśle zasługuje na podkreślenie i uwydatnienie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmiany światopoglądowe w dzisiejszym polskim społeczeństwie. Wystawa jest oparta na reprodukcjach cyfrowych fotografii ze zbiorów szeregu instytucji europejskich i amerykańskich, takich jak: Muzeum Śląskie w Katowicach, które wystawę wyprodukowało i udostępniło.

Tradycyjnie, w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędą się żywe spotkania z autorkami i autorami, których doświadczenie zawodowe i historie stojące za kadrami fotograficznymi pozwolą poszerzyć horyzonty licznie zgromadzonej publiczności.

Joanna Kinowska, "Skocz ze mną w ogień"

Kiedy i gdzie?

21. Rybnik Foto Festiwal odbędzie się w dniach 20-22 września. Uroczyste otwarcie Festiwalu z wernisażami wystaw zaczyna się o godzinie 17:30 w piątek 20 września w Galerii Sztuki Rzeczna, a  kończy wieczorem w niedzielę 23 września 2024 roku w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

W ZKI czekać będzie strefa sprzętu oraz publikacji fotograficznych oraz Galeria Otwarta, w której każdy może zawiesić swoje prace już 19 września.

Wszystkie wydarzenia na festiwalu są bezpłatne.

Więcej informacji i pełną listę nazwisk oraz wydarzeń znajdziecie na stronie festiwal.rybnik.pl.

(fot. okładkowa: Danuta Rago / FAF)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły