Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
28 fotografów, 17 wystaw i pokazów slajdów oraz wykłady i konsultacje. Tak w wielkim skrócie przedstawia się kolejna edycja festiwalu dla miłośników fotografii, która odbędzie się w dniach 9-11 września w Rybniku
W drugi weekend września w Rybniku odbędzie się kolejna edycja festiwalu fotografii, ale już pod nową nazwą i w innych przestrzeniach. “Tegoroczna edycja RFF mogłaby posługiwać się cytatem Heraklita z Efezu, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” - mówią Nina i Marcin Giba, organizatorzy festiwalu w Rybniku. “Jednak mamy nadzieję, że wymuszone zmiany, w tym rebranding marki RFF (obecnie Rybnik Foto Festival) i przenosiny z jednego miejsca, w którym spotykaliśmy się przez 18 edycji, do trzech różnych miejsc, nie wpłyną znacząco na atmosferę festiwalu, a jeśli tak – to oby na korzyść”.
Głównym miejscem spotkań w tym roku będzie Zabytkowa Kopalnia Ignacy, ale wystawy odbywać się będą także w kaplicy szpitalnej pw. Św. Juliusza oraz w bibliotece publicznej przy ul. J. Szafranka 7. “Jestem przekonany, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy czy kaplica dawnego szpitala Juliusz staną się doskonałym tłem dla planowanych wydarzeń - mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. “Wszystkim uczestnikom Festiwalu życzę niezapomnianych wrażeń związanych z odkrywaniem tajników fotografii. Niech tym emocjom towarzyszy również przyjemność z odkrywania różnych obliczy Rybnika – miasta dobrego do życia, atrakcyjnego dla turystów, a przy tym otwartego na różne dziedziny sztuki”.
Zmiany to oczywiście skutek pandemii i wojny na Ukrainie. Tak tłumaczą je organizatorzy: “W obliczu wojny i wielu kryzysów, które są dzisiaj doświadczeniem wielu z nas, musieliśmy sobie zadać pytanie, czy kontynuowanie idei RFF z 2004 roku ma jeszcze sens? Uznaliśmy, że pokazywanie tego, co w fotografii (wydaje nam się) jakoś pouczające i piękne, a przede wszystkim ważne i wartościowe, pełni istotną rolę w budowaniu poczucia pewnej tożsamości, czy przynależności, ludzi obdarzonych wrażliwością i empatią.
Chcemy pozostawać otwarci i światłoczuli. Wierzymy, że nasza publiczność przyjeżdża do Rybnika żeby Widzieć i Słyszeć, bo to znaczy Wiedzieć więcej. I że przyjeżdża właśnie po doświadczenie wspólnoty – tej kruchej wartości, która ma siłę by zło dobrem zwyciężać”.
Od 9 do 11 września organizatorzy zapraszają na spotkanie z 17 fotografkami i 11 fotografami. Zaplanowano 5 godnych uwagi prezentacji autorskich, 6 ciekawych wystaw, 11 wyjątkowych pokazów slideshow i fotokastów, 2 wykłady praktyczne i konsultacje. Swoje prace można pokazywać też w ‘fotograficznym hyde parku’, czyli Galerii Otwartej – otwartej dla każdej i każdego. Organizatorzy zapraszają również do testowania nowości sprzętowych i kuchni Ukrainy, dostarczonej przez uchodźczynie przebywające w Rybniku.
Festiwal rozpocznie się w piątkowy wieczór w kaplicy św. Juliusza otwarciem wystawy “Locals”, której autorem jest Katerina Kouzmitcheva, białoruska fotografka mieszkająca we Wrocławiu. „Locals" to projekt badający problem migracji ludności i pojęcia granic. W swoich fotograficznych projekcjach autorka zestawia i nakłada archiwalne obrazy z terytoriów, które wcześniej uważano za jedną jedność, a obecnie znajdują się po różnych stronach granicy, tworząc unikalną peryferyjną tożsamość „miejscowych".
W bibliotece przy Szafranka 7 otworzą się natomiast wystawy Alicji Wróblewskiej "Rafa/Fitoplankton/Ocean przyszłości" oraz zbiorowa wystawa "Gradienty: wydobycie", której autorki (Magda Gramsz, Ola Krośniak, Jola Olubińska-Charuba, Asia Smołka i Kasia Szwarc) są lub były studentkami Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej.
W tym samym miejscu oglądać będzie można pokazy slajdów:
W sobotę Rybnik Foto Festival zawita do Zabytkowej Kopalni Ignacy przy ul. I. Mościckiego 3. W budynku Sprężarkowni o 12:30 otwarte zostaną trzy wystawy: “Ludzie Białorusi” Pashy Kritchko, fotografa, który pokazuje rzeczywistą sytuację w swoim kraju, “Granny/Babcia” Oleny Morozovej ukazująca problem demencji oraz “Transformacje” Karoliny Jonderko, którą z kopalnią Ignacy wiąże osobisty projekt.
O 14:00 w budynku Szybu Kościuszko rozpocznie się cykl spotkań autorskich, które otworzy rozmowa z Wojciechem Plewińskim, jednym z najwybitniejszych polskich fotografów, który 31 sierpnia kończy 94 lata!
Kolejnymi gośćmi w Festiwalu w cyklu spotkań będą: Bartek Warzecha - fotograf, twórca wizualny, aktor po Akademii Teatralnej w Warszawie, Anna Liminowicz - fotografka i autorka reportaży, skoncentrowana na kwestiach społecznych, Kasia Stręk - fotografka dokumentalna skoncentrowana na tematach związanych z prawami kobiet i Bownik - artysta wizualny, fotograf i wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTiT w Łodzi.
Sobotnie wydarzenia zakończą się w Kulturalnym Clubie przy Rynku 3, gdzie wystąpi zespół Bukowicz i dj Dany d’Angelo.
W ostatnim dniu Festiwalu, czyli w niedzielę w budynku Stolarni Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędą się wykłady praktyczne i konsultacje pod logo Fujifilm. Dariusz Ogłoza poprowadzi warsztaty pt. "O receptach na udaną fotografię dzikiej przyrody", a Ewa Meissner opowie o świadomym czytaniu zdjęć i o fotoedycji, czyli o tworzeniu narracji wizualnej oraz budowaniu relacji fotografii z tekstem.
Więcej informacji o wydarzeniach w trakcie Rybnik Foto Festival, który odbędzie się w dniach 9-11 września 2022 roku, oraz szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu. Na wszystkie wystawy i spotkania wstęp wolny.