Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystawy, pokazy slajdów, prezentacje autorskie, spotkania z wydawcami i wykłady praktyczne. To wszystko już we wrześniu na fotofestiwalu w Rybniku.
Już po raz 20. Rybnik organizuje prawdziwe święto dla miłośników fotografii. Jak zawsze osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych autorów i autorek, reprezentujących różne gatunki fotografii.
Jakie są główne punkty tegorocznej edycji? Super ważnym akcentem programu 20. RFF są – jak to się modnie mówi – „headlinerki” – podkreśla Nina Giba dyrektorka organizacyjna festiwalu. Zaprosiliśmy cztery wybitne autorki, które różnią metody pracy i dyscypliny uprawianej fotografii, ale łączy fakt, że wszystkie pochodzą ze Śląska, choć tylko jedna z nich nadal mieszka w tym regionie. Są to: Justyna Mielnikiewicz, drka Diana Lelonek, drka hab. Anka Sielska i Joanna Helander. Za sprawą wystawy tej ostatniej, chyba jako jedyny festiwal fotografii w kraju, będziemy symbolicznie celebrować Rok Szymborskiej.
W jubileuszowej edycji nie mogło także zabraknąć nowości. Po raz pierwszy organizujemy spotkanie z autorkami i autorami premierowych książek fotograficznych oraz z wydawnictwami, które zaprezentują swoje nowości przed rybnicką publicznością – zaznacza Nina Giba. Pierwszy raz będziemy też gościć uczestniczki i uczestników programu mentorskiego „Mój Fyrtel”, organizowanego przez Pix.House oraz „archiwum Fortepan”, który zostanie zaprezentowany w Rybniku przez współorganizatorki Fotofestiwalu w Łodzi – Martę Szymańską i Gosię Słomską.
Tegoroczna edycja festiwalu w Rybniku odbywać się będzie w dniach 8-10 września (piątek-niedziela). Gorąco namawiamy do zarezerwowania sobie drugiego weekendu września w Rybniku, bowiem u nas można zupełnie za darmo wysłuchać na żywo autorskich, niemoderowanych opowieści cenionych fotografek i fotografów. Pamiętajmy, że sztuka jest tylko pretekstem do spotkania – podkreśla Nina Giba.
Na Festiwalu pokazane zostaną cztery główne wystawy.
W piątek 8 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej festiwal otworzy wernisaż wystawy „Radość fotografowania”, czyli Wisława Szymborska w obiektywie znanej dokumentalistki życia codziennego w PRL-u oraz autorki filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej i szwedzkiej kultury, Joanny Helander.
Dyba i Adam Lach zaprezentują z kolei wystawę „Ranne ptaki są nieufne”. Znajdziemy na niej zdjęcia z projektu Rewizje. To zapis ponad trzyletniej podróży po kraju, która przypominała niespieszną pracę reporterów z dawnych lat. Jak pisze dr Michał Łuczak, kurator wystawy: Wszystko, co powinno się wiedzieć, wchodząc do galerii, to to, że jesteśmy w Polsce - w Polsce „ciekawych czasów”. Autorskie otwarcie tej wystawy odbędzie się w niedzielę w Muzeum w Rybniku.
Kolejna wystawa pt. “#Now” powstała pod okiem Pawła Bownika i Witka Orskiego z okazji 30-lecia Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi. Kuratorzy, jako twórcy operujący fotografią w polu sztuki współczesnej, przedstawiają subiektywny wybór dorobku studentek i studentów z ostatnich lat Katedry. Wybór jest próbą zmapowania najbardziej interesujących współczesnych zjawisk i kierunków w obrębie obrazowania fotograficznego oraz wyrastających z fotografii praktyk multimedialnych. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę w Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Ostatnią z głównych prezentacji jest “Dom jest tam, gdzie jestem” - wystawa fotograficzna uczestników warsztatów "New Home Project". To projekt, w którym fotografia i arteterapia połączyły się, aby pomóc dzieciom i młodzieży z Białorusi i Ukrainy, zmuszonym do emigracji, przejść przez to doświadczenie i opowiedzieć o nim sobie nawzajem i nam - widzom. Przez rok w warsztatach fotograficznych wzięło udział około 400 młodych osób z Białorusi, Ukrainy i również z Polski. Najmłodsza uczestnika projektu ma 5 lat, a najstarszy 23. Wystawa “Dom jest tam, gdzie jestem” to zbiorowa wystawa wybranych prac powarsztatowych. Otwarcie wystawy w sobotę na terenie Parku Pary w ZKI.
Oprócz wystaw na Festiwalu obejrzeć będzie można pokazy zdjęć w formie slideshow. Swoje projekty zaprezentuje aż 10 fotografek i fotografów:
Ponadto, również w formie pokazu slajdów, zaprezentowany zostanie projekt Fortepan Method "Nie/znośna lekkość bytu", którego partnerem jest Fotofestiwal w Łodzi. Pokaz slajdów składa się z fotografii wernakularnych z lat 1900-1990 zgromadzonych w internetowym archiwum Fortepan, w którym obecnie znajduje się ponad 180 tysięcy zdjęć.
Tego samego wieczoru w sali kameralnej w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się z kolei prezentacja projektu „Mój Fyrtel” 2023. Będzie to otwarte spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję warsztatów dokumentu realizowanych przez Fundację Pix.house.
Okładka książki “Ciemno w dzień, ciemno w nocy" Michała Adamskiego
Drugiego dnia odbędą się także spotkania z autorkami i autorami książek fotograficznych oraz wydawnictwami. Oprócz takich pozycji jak Mariusz Forecki - "Kurz", Ewa Ciechanowska i Artur Urbański - "Phobos ex machina", Karolina Jonderko - "Bebok" i Mariusz Śmiejek - "Not Surrendering", swoją premierę na Festiwalu będą miały książki "Różowy nie istnieje” Iwony Germanek oraz “Ciemno w dzień, ciemno w nocy" Michała Adamskiego. Obecne będą także BWA Wrocław, Galeria im. Sleńdzińskich (Białystok), Pix.house (Poznań), 19 Rzek (Łódź) i Leica Store (Warszawa). Swoje stoiska sprzętowe będą miały także firmy Fujifilm i Leica.
W trakcie weekendu nie zabraknie także prezentacji autorskich. Wysłuchać będzie można takich fotografów jak: Michał Siarek, Patryk Bułhak, Justyna Mielnikiewicz, Anka Sielska, Tomek Tyndyk i Diana Lelonek.
W Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie także można wysłuchać dwóch wykładów praktycznych. Anna Michalak-Pawłowska podpowie “Jak pisać wnioski, żeby otrzymywać finansowanie na swoje działania”, natomiast Michał Massa Mąsior, fotograf mody i reklamy poprowadzi wykład “Światło w portrecie”, w którym podzieli się spostrzeżeniami i patentami, które pozwolą uniknąć wielu błędów i wyjść z niejednej opresji.
Festiwal w Rybniku odbywać się w dniach 8-10 września (piątek-niedziela) w czterech miejscach:
Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwal.rybnik.pl