BIAŁYSTOK INTERPHOTO startuje 26 września. Sprawdź co w programie

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Wrzesień 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Międzynarodowy Festiwal Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO to wydarzenie, którego nie można przegapić. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano 30 wystaw i prezentację ponad 200 artystów.

W dniach 26 września - 31 października odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO. To wydarzenie interdyscyplinarne, promujące fotografię i media pokrewne, składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej. Odbywa się w trybie biennale, co dwa lata. Obejmuje nie tylko działania wystawiennicze, ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą, gry miejskie.

Festiwal INTERPHOTO jako biennale funkcjonuje od 2013 r. Jest rozpoznawalnym wydarzeniem, popularyzującym nurty współczesnej fotografii z naciskiem na zjawiska artystyczne Polski oraz krajów Europy środkowo-wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny związany z zagadnieniami społecznymi i historycznymi. Proponuje wystawy przybliżające zdarzenia zachodzące w naszym kraju i państwach sąsiadujących, które mają wpływ na rozwój sztuki światowej.

Schupmann Collection, fot. André Gelpke, Mann mit Brille, 1977

„Kolekcjonowanie Światów” – temat przewodni INTERPHOTO 2024 analizuje historyczno-wizualny wpływ polskiej sztuki na wschód i zachód Europy poprzez perspektywę kolekcjonowania umocowaną w zbiorach muzealnych i prywatnych zestawionych w dialog z pokazami artystycznych projektów indywidualnych.

BIAŁYSTOK INTERPHOTO 2024 - co w programie?

W ramach wydarzenia trwającego ponad miesiąc (26.09 – 31.10) Białystok Interphoto przedstawi zarówno profesjonalnych twórców badających nowe obszary fotografii i mediów pokrewnych, jak również fotografię pojmowaną jako prosty przekaz wizualny, dostępny każdemu. Podczas tej edycji festiwalu zobaczyć będzie można prace znanych artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz z innych państw Europy i świata.

Białystok Interphoto 2024 gościć będzie także dyrektorów festiwali fotograficznych, jurorów i krytyków z Austrii, Białorusi, Estonii, Filipin, Litwy, Niemiec, Polski, Węgier, i Włoch. W prezentacji Grand Prix z kolei przedstawi projekty artystów z całego świata, a 10 z nich weźmie udział w wystawie finałowej.

Schupmann Collection, fot. Kilian Breier, Ohne titel, 1953

W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano pokazy ponad 200 artystów, bezpośredni udział około 100 z nich oraz 17 kuratorów i 15 jurorów z zagranicy. Odbędzie się: 30 wystaw, 3 warsztaty, 4 pokazy filmów w kinie sieci Helios, innowacyjny, hybrydowy przegląd Portfolio Review, konkursy: INTERPHOTO GRAND PRIX, Street Art, Fotografii Młodych, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy
dotyczący sprofilowania polskich festiwali fotograficznych, 5 wykładów i prelekcji, spotkania autorskie (28), konferencja prasowa w streamingu, uroczysta inauguracja z udziałem publiczności, gości, artystów, władz województwa i miasta, kuratorów, krytyków, wydawców; piknik i spacer fotograficzny.

Photography in Saxony, fot. Klaeber-Thomas, At the end of time

Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest GRANICA, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.

Spis wystaw

Centralnym punktem programu artystycznego tegorocznej edycji są KOLEKCJE, ważne z punktu widzenia historii fotografii zarówno w Polsce, jak i na świecie:

  • Kolekcja Ingrid i Michaela Schupmannów,
  • Kolekcja Wrzesińska,
  • Kolekcja Muzeum Sztuki w Ołomuńcu,
  • Kolekcja Cezarego Pieczyńskiego,
  • Kolekcja Muzeum Fotografii w Szawlach,
  • Kolekcja LEICA GALLERY WARSZAWA.

Warto zwrócić też szczególną uwagę na WYSTAWY INDYWIDUALNE, w programie
m.in.:

  • Eva Rubinstein. Śladami istnienia. Fotografie z lat 1970-1990,
  • Peeter Laurits „Atlas of Heavens”,
  • Isabelle Pateer „Unsettled”,
  • Alnis Stakle „Mellow Apocalypse”,
  • Jacenty Dędek „Portret prowincji”,
  • Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala „Interpretacje”.

W ramach WYSTAW GRUPOWYCH, prezentacja m.in.:

  • multimedialnej wystawę „Wizualizacja Kryzysu Klimatycznego” / NOOR,
    Slovak Press Photo,
  • projekt „Tizer”,
  • wystawa zbiorowa fotografii niemieckiej „12 perspektyw współczesnej
    fotografii saksońskiej”.

I wiele innych... To wszystko już od 26 września

W trakcie głównego weekendu otwarć (26 – 29.09) Białystok Interphoto odbędzie się
m.in. na INTERPHOTO Picnic – University Campus Day, w ramach którego odbędzie
się 8 wernisaży ilustrowanych muzyką ambientową na żywo od muzyków z Projektu
New Hope oraz pokaz slajdów INTERPHOTO 2024:

  • wystawa zbiorowa „Niezwykłe miasto. 15 lat Kolekcji Wrzesińskiej”,
  • wystawa zbiorowa FFiM „Kolekcje Alternatywne”,
  • wystawa zbiorowa Ich Trzech „Parodia rzeczy nieistniejących”,
  • Agnieszka Babińska „In Memoriam”,
  • Maciej Łojewski „Akwaria wspomnień”,
  • wystawa zbiorowa wolontariatu INTERPHOTO 24 „Poprzez wymiary”,
  • wystawa zbiorowa BTF „Kolekcjonowanie światów”,
  • wystawa zbiorowa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi „Miejskie Legendy” oraz prezentacja i omówienie projektu.

 

Szczegółowy harmonogram oraz informacje o wszystkich atrakcjach można znaleźć na stronie festiwalu: interphoto.pl

Szerzej o Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO rozwija się nieprzerwanie od 2013 roku. Głównym zadaniem festiwalu jest stałe poszerzanie stworzonej wcześniej międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy, która umożliwia transgraniczny dialog nie tylko artystów i osób zainteresowanych fotografią, ale również szerokiej publiczności.

fot. Alnis Stakle, Mellow Apocalypse

Oprócz klasycznych artystów tego medium prezentowani są twórcy sięgający po współczesne środki i tematy, reprezentujący postawy neoawangardowe, czy poruszający się po obszarach sztuki krytycznej. Uwrażliwiający wgląd w zjawiska moralne, zmiany publiczne i jednostkowe, na cierpienie czy problemy polityczne drążące kraje zarówno demokratyczne jak i te, które wciąż znajdują się pod rządami reżimów. Zwracający uwagę na wszechobecną opresję, makdonaldyzację, zagrożenia nacjonalistyczne, klimatyczne, a z drugiej strony na pozytywny rozwój cywilizacji poprzez zdobycze naukowe.

Kolekcja Muzeum w Szawlach, fot. Vitalijus Butyrinas, z serii "Army Diary" / ŠAM Photography Museum Archive

Działania festiwalu popularyzują aktualne nurty współczesnej fotografii polskiej i zagranicznej z naciskiem na zjawiska artystyczne krajów Europy środkowo-wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny osadzający medium w odniesieniu do zagadnień społecznych i historycznych. Dlatego na stałe zostały wpisane w harmonogram wystawy ukazujące zjawiska artystyczne zachodzące w Polsce i Europie środkowo-wschodniej, które miały wpływ na rozwój sztuki światowej. Festiwal przedstawia również współczesnych polskich kontynuatorów myśli artystycznej międzywojnia, aby ukazać ciągłość rozwoju sztuki polskiej po 1945 r.

fot. Agnieszka Babińska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Już 20-22 września odbędzie się kolejna edycja weekendowego Rybnik Foto Festivalu. Mimo, że wydarzenie jest krótkie, po brzegi upakowane jest atrakcjami. W programie m.in. 5 wystaw,...
6
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
W programie FFWRS’24 wystawa główna tegorocznych rezydentów, Antoniny Gugały, Jacka Poremby i Sary Ahde, premiery m.in. Szymona Rogińskiego, Emmy Sarpaniemi i Artura Pławskiego oraz...
19
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
Eksploracja współczesnych definicji kobiecości na zdjęciach Emmy Sarpaniemi, pytania o nierówności społeczne u Federico Estola, i refleksja czym jest fotografia w dobie technologii w projektach...
1
Powiązane artykuły