Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Międzynarodowy Festiwal Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO to wydarzenie, którego nie można przegapić. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano 30 wystaw i prezentację ponad 200 artystów.
W dniach 26 września - 31 października odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO. To wydarzenie interdyscyplinarne, promujące fotografię i media pokrewne, składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej. Odbywa się w trybie biennale, co dwa lata. Obejmuje nie tylko działania wystawiennicze, ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą, gry miejskie.
Festiwal INTERPHOTO jako biennale funkcjonuje od 2013 r. Jest rozpoznawalnym wydarzeniem, popularyzującym nurty współczesnej fotografii z naciskiem na zjawiska artystyczne Polski oraz krajów Europy środkowo-wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny związany z zagadnieniami społecznymi i historycznymi. Proponuje wystawy przybliżające zdarzenia zachodzące w naszym kraju i państwach sąsiadujących, które mają wpływ na rozwój sztuki światowej.
„Kolekcjonowanie Światów” – temat przewodni INTERPHOTO 2024 analizuje historyczno-wizualny wpływ polskiej sztuki na wschód i zachód Europy poprzez perspektywę kolekcjonowania umocowaną w zbiorach muzealnych i prywatnych zestawionych w dialog z pokazami artystycznych projektów indywidualnych.
W ramach wydarzenia trwającego ponad miesiąc (26.09 – 31.10) Białystok Interphoto przedstawi zarówno profesjonalnych twórców badających nowe obszary fotografii i mediów pokrewnych, jak również fotografię pojmowaną jako prosty przekaz wizualny, dostępny każdemu. Podczas tej edycji festiwalu zobaczyć będzie można prace znanych artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz z innych państw Europy i świata.
Białystok Interphoto 2024 gościć będzie także dyrektorów festiwali fotograficznych, jurorów i krytyków z Austrii, Białorusi, Estonii, Filipin, Litwy, Niemiec, Polski, Węgier, i Włoch. W prezentacji Grand Prix z kolei przedstawi projekty artystów z całego świata, a 10 z nich weźmie udział w wystawie finałowej.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano pokazy ponad 200 artystów, bezpośredni udział około 100 z nich oraz 17 kuratorów i 15 jurorów z zagranicy. Odbędzie się: 30 wystaw, 3 warsztaty, 4 pokazy filmów w kinie sieci Helios, innowacyjny, hybrydowy przegląd Portfolio Review, konkursy: INTERPHOTO GRAND PRIX, Street Art, Fotografii Młodych, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy
dotyczący sprofilowania polskich festiwali fotograficznych, 5 wykładów i prelekcji, spotkania autorskie (28), konferencja prasowa w streamingu, uroczysta inauguracja z udziałem publiczności, gości, artystów, władz województwa i miasta, kuratorów, krytyków, wydawców; piknik i spacer fotograficzny.
Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest GRANICA, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.
Centralnym punktem programu artystycznego tegorocznej edycji są KOLEKCJE, ważne z punktu widzenia historii fotografii zarówno w Polsce, jak i na świecie:
Warto zwrócić też szczególną uwagę na WYSTAWY INDYWIDUALNE, w programie
m.in.:
W ramach WYSTAW GRUPOWYCH, prezentacja m.in.:
W trakcie głównego weekendu otwarć (26 – 29.09) Białystok Interphoto odbędzie się
m.in. na INTERPHOTO Picnic – University Campus Day, w ramach którego odbędzie
się 8 wernisaży ilustrowanych muzyką ambientową na żywo od muzyków z Projektu
New Hope oraz pokaz slajdów INTERPHOTO 2024:
Szczegółowy harmonogram oraz informacje o wszystkich atrakcjach można znaleźć na stronie festiwalu: interphoto.pl
Międzynarodowy Festiwal Fotografii BIAŁYSTOK INTERPHOTO rozwija się nieprzerwanie od 2013 roku. Głównym zadaniem festiwalu jest stałe poszerzanie stworzonej wcześniej międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy, która umożliwia transgraniczny dialog nie tylko artystów i osób zainteresowanych fotografią, ale również szerokiej publiczności.
Oprócz klasycznych artystów tego medium prezentowani są twórcy sięgający po współczesne środki i tematy, reprezentujący postawy neoawangardowe, czy poruszający się po obszarach sztuki krytycznej. Uwrażliwiający wgląd w zjawiska moralne, zmiany publiczne i jednostkowe, na cierpienie czy problemy polityczne drążące kraje zarówno demokratyczne jak i te, które wciąż znajdują się pod rządami reżimów. Zwracający uwagę na wszechobecną opresję, makdonaldyzację, zagrożenia nacjonalistyczne, klimatyczne, a z drugiej strony na pozytywny rozwój cywilizacji poprzez zdobycze naukowe.
Działania festiwalu popularyzują aktualne nurty współczesnej fotografii polskiej i zagranicznej z naciskiem na zjawiska artystyczne krajów Europy środkowo-wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny osadzający medium w odniesieniu do zagadnień społecznych i historycznych. Dlatego na stałe zostały wpisane w harmonogram wystawy ukazujące zjawiska artystyczne zachodzące w Polsce i Europie środkowo-wschodniej, które miały wpływ na rozwój sztuki światowej. Festiwal przedstawia również współczesnych polskich kontynuatorów myśli artystycznej międzywojnia, aby ukazać ciągłość rozwoju sztuki polskiej po 1945 r.