Zbigniew Treppa "Znaki światła"

Autor: Marta Sinior

20 Luty 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Do końca lutego 2006 roku w suwalskiej Galerii Pacamera ROKiS można oglądać fotografie i instalacje Zbigniewa Treppy. Wystawa "Znaki światła" to prace pełne symboliki, w których glówną rolę odgrywa światło przybierające ludzką postać.
fot. Zbigniew Treppa z wystawy "Znaki światła"

Symbolika światła przenika wszystkie prace Zbigniewa Treppy: zarówno jego fotografie, jak i instalacje, które są w istocie spektaklami ukazującymi światło w działaniu. Szczególne znaczenie ma obraz światła rozcinającego ciemność, wlewającego się w nią w postaci niepowstrzymanego, silnego strumienia, jasnego promienia, świetlnego punktu lub szczeliny. Symbolizujące sferę transcendentalną, ukazujące metaforycznie Bożą moc działającą w materialnym świecie - światło ma także ścisły związek z fotografią, ufundowaną na fizycznym i chemicznym jego oddziaływaniu. Toteż sama fotografia, a przede wszystkim negatyw, jako efekt "dotknięcia światła", ma dla tego autora sens sakralny. Powstały na światłoczułej błonie obraz "nie-ludzką-ręką-wykonany" (acheiropoietos) staje się wprost znakiem sacrum, ma w nim swój bezpośredni udział.

fot. Zbigniew Treppa z wystawy "Znaki światła"

Fotograficzne obrazy Zbigniewa Treppy, utworzone przez złożenie razem kilku negatywów, budują wewnętrzną przestrzeń, w której zachwiane zostaje poczucie realności. Mimo że ich działanie wizualne jest silne już od pierwszego spojrzenia, trzeba chwilę się im przypatrywać, odczytując zawarte w nich formy i ich wzajemne korespondencje przestrzenne, by odkryć sens obrazu. To wnikanie wzrokiem w głąb obrazu, tworzenie w trakcie percepcji wyobrażenia nowej, fikcyjnej przestrzeni, ma w sobie walor odsłaniania ukrytej rzeczywistości, docierania do zasłoniętej przed nami prawdy.

Symbol zasłony jako obiektu zagradzającego drogę światłu, który może je zatrzymać, ale który może być również pokonany przez światło przedzierające się przezeń na drugą stronę, jest drugim niezwykle ważnym elementem języka, jakim przemawiają te fotografie. Zasłoną jest ciało, obecne na niemal każdej fotografii Zbigniewa Treppy, pojawiające się przede wszystkim jako ciało dziecka. W zestawie "Zasłona/Ciało" światło przenika negatywowy obraz dziecięcego ciała, dematerializując jego fragmenty. Na kolejnych fotografiach tej serii dokonuje się dramatyczne przejście światła przez ciało, które samo staje się światłem. Ten metaforyczny proces przemiany oznacza tu oczywiście metafizyczną przemianę cielesnej formy człowieka w formę duchową.
- Elżbieta Łubowicz

Ekspozycja w galerii Pacamera jest pokazem znanych oraz najnowszych prac artysty.

Zbigniew Treppa jest absolwentem Wydziału Teologicznego lubelskiego KUL-u. Zajmuje się komunikacją wizualną i zagadnieniem fotografii jako medium. Obecnie wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawa fotografii Zbigniewa Treppy prezentowana jest do końca lutego 2006 roku w Galerii Pacamera w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki (ul. Noniewicza 71) w Suwałkach.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wiosna z promocją Cashback od Sony - aparaty i obiektywy nawet 2000 zł taniej
Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się nowa promocja Cashback na sprzęt fotograficzny Sony. Taniej można kupić korpusy Sony Alpha, takie jak α7R IV, czy ZV-1 II, oraz różnorodne obiektywy -...
3
Polish Women Photographers - rok 2024 w obiektywach polskich fotografek. Wystawy w Warszawie, Rzeszowie, Sopocie, Brukseli i Hiszpanii
Polish Women Photographers - rok 2024 w obiektywach polskich fotografek. Wystawy w Warszawie,...
Już po raz piąty polskie fotografki podsumowują mijający rok w swoich kadrach, tworząc unikalny obraz najważniejszych wydarzeń, emocji i zmian w Polsce oraz na świecie. Wystawa i...
8
Canon i Sony szykują nowości - premiery 26 marca
Canon i Sony szykują nowości - premiery 26 marca
Już niedługo poznamy nowe produkty od Canona i Sony. Obie firmy wystartowały dziś z tajemniczymi zapowiedziami. Jakie aparaty zobaczymy 26 marca?
9
Powiązane artykuły