Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Jak pisze inny czeski fotografik, Vladimir Birgus Štreitowi zależy na uogólniających spojrzeniach na różne aspekty życia w różnych środowiskach, na wyszukiwaniu wizualnych metafor podstawowych wartości życiowych, jak również stosunków międzyludzkich. (...) Przedstawiał obchody różnych komunistycznych świąt, nudne zebrania i szkolenia obrony cywilnej, sprzeczność pomiędzy oficjalną propagandą a szarą i beznadziejną rzeczywistością. (...) Dokumentował jak w archaiczny styl życia wnikają coraz częściej elementy nowoczesnej cywilizacji i globalnej kultury z jej konsumpcyjnymi fetyszami, to, jak ludzie są nakłaniani do życia w kłamstwie i obłudzie, jak ulegają zmianie ich życiowe wartości.(...) Ale również i w tym smutnym otoczeniu (...) potrafił od czasu do czasu odkryć coś pięknego czy przynajmniej tęsknotę za pięknem, przyjaźnią i miłością, za ponadczasowymi wartościami, za wiarą.
Jindřich Štreit urodził się w 1946 roku. Fotografią zaczął zajmować się podczas studiów na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Po pięcioletniej przerwie powrócił do fotografii cyklem portretów Człowiek i zbiorem Romowie bez romantyki. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie. Obecnie jest docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii praskiej FAMU. Fotografie Štreita znajdują się m.in w: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie oraz w Ludwig Museum w Kolonii.
Wernisaż wystawy fotografii Jindřicha Štreita odbędzie się 21 lutego 2006 roku o godzinie 18 w galerii pf mieszczącej się w Centrum Kultury Zamek 9ul. Św. Marcin 80/82) w Poznaniu