Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jak pisze inny czeski fotografik, Vladimir Birgus Štreitowi zależy na uogólniających spojrzeniach na różne aspekty życia w różnych środowiskach, na wyszukiwaniu wizualnych metafor podstawowych wartości życiowych, jak również stosunków międzyludzkich. (...) Przedstawiał obchody różnych komunistycznych świąt, nudne zebrania i szkolenia obrony cywilnej, sprzeczność pomiędzy oficjalną propagandą a szarą i beznadziejną rzeczywistością. (...) Dokumentował jak w archaiczny styl życia wnikają coraz częściej elementy nowoczesnej cywilizacji i globalnej kultury z jej konsumpcyjnymi fetyszami, to, jak ludzie są nakłaniani do życia w kłamstwie i obłudzie, jak ulegają zmianie ich życiowe wartości.(...) Ale również i w tym smutnym otoczeniu (...) potrafił od czasu do czasu odkryć coś pięknego czy przynajmniej tęsknotę za pięknem, przyjaźnią i miłością, za ponadczasowymi wartościami, za wiarą.
Jindřich Štreit urodził się w 1946 roku. Fotografią zaczął zajmować się podczas studiów na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Po pięcioletniej przerwie powrócił do fotografii cyklem portretów Człowiek i zbiorem Romowie bez romantyki. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie. Obecnie jest docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii praskiej FAMU. Fotografie Štreita znajdują się m.in w: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie oraz w Ludwig Museum w Kolonii.
Wernisaż wystawy fotografii Jindřicha Štreita odbędzie się 21 lutego 2006 roku o godzinie 18 w galerii pf mieszczącej się w Centrum Kultury Zamek 9ul. Św. Marcin 80/82) w Poznaniu