Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
O Jindřicha Štreitie tak napisał Vladimír Birgus, fotografik i kurator wystaw, pisarz, wykładowca w praskiej FAMU, szef Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie:
Jego porywające tempo, entuzjazm i pracowitość zapierają dech. Do tej pory miał ponad 400 wystaw autorskich i wziął udział w niewiarygodnie dużej ilości pokazów zbiorowych, wydał 15 albumów fotografii dokumentarnej, zorganizował niezliczoną ilość wystaw innych autorów, o jego losach życiowych i pracy nakręcono kilka filmów krótkometrażowych, jego zdjęcia znajdują się w najważniejszych kolekcjach łącznie z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii.
Jindřich Štreit (rocznik 1946) ukończył Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i już w czasie studiów zaczął fotografować. W 1977 roku ukończył studia w Szkole Fotografii Artystycznej w Brnie. Dokumentował życie mieszkańców małej wioski Sovinec. Utrwalał na zdjęciach zmiany cywilizaycjne, ale także zachowania ludzi nakłanianych przez oficjalną czechosłowacką propagandę do życia w obłudzie i zakłamaniu. Jego działalność artystyczna została uznana za szkodliwą przez ówczesną socjalistyczną władzę. W latach 90. nastąpiła radykalna zmiana: z prześladowanego fotografa stał się niemal kultową postacią czeskiej kultury i wykładowcą akademickim. Obecnie Jindřich Štreit jest docentem Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i Katedry Fotografii słynnej praskiej FAMU (tj. na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Muzycznych w Pradze).
Retrospektywna wystawa Jindřicha Štreita prezentowana jest od 5 do 28 maja 2006 roku (sala górna) I od 5 do 14 maja 2006 (sala dolna) w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11, Bielsko -Biała).