Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Ponad 2 tys. zdjęć, kilkudziesięciu autorów i 50 lat historii. W czerwcu Muzeum Narodowe w Gdańsku otworzyło jeden z największych polskich przeglądów fotografii.
Wystawa „Archiwa błyskawiczne. Instant i Instax w Polsce" to nie tylko największy dotychczas pokaz fotografii natychmiastowych (Polaroid, Fujifilm) w Polsce, ale i zarazem jeden z największych polskich przeglądów fotografii ostatnich 50 lat, na którym zaprezentowanych zostanie ponad 2000 kolorowych zdjęć.
fot. Teresa Gierzyńska, "Stan Wojenny"
Prace zebrane na ekspozycji pozwalają prześledzić przeróżne sposoby wykorzystywania materiałów błyskawicznych, które znakomicie wpisywały się w konwencje fotografii rodzinnej (archiwum Teresy Gierzyńskiej), dokumentalnej (Wacław Nowak), artystycznej (między innymi Ryszard Bobek, Marcin Giżycki) czy intymnej (Agata Bogacka, Karol Radziszewski, Teresa Tyszkiewicz).
fot. Gdańska Galeria Fotografii MNG
Imprezowy charakter zdjęć natychmiastowych podkreśla z kolei ogromny zbiór snapshotów poznańskiej grupy Minilabistów, podczas gdy prace Leszka Brogowskiego, Rafała Kucharczuka uzmysławiają ich eksperymentalny, czy wręcz abstrakcyjny potencjał. Polaroidy i instaksy często służyły też jako notatki, czy to na planie filmów (scenopisy Andrzeja Wajdy), czy też w trakcie podróży (Paweł Althamer, Rafał Milach).
fot. Wacław Nowak, "Studium formy. Karoseria samochodu", 1975
fot. Marcin Giżycki, "Labirynt żółty", 1992-1993
Wystawa konfrontuje różne możliwości zastosowania natychmiastowych procesów w (nie tylko artystycznej) praktyce polskich fotografów. Zaprezentowane na niej prace, pominięte w głównej narracji na temat dziejów polskiej fotografii, są efektem poszukiwań w prywatnych i instytucjonalnych archiwach. Albumy, atlasy, kabinety szufladowe, gabloty, konstelacje, typologie prezentują i porządkują w większości nieznany odbiorcom materiał fotograficzny.
fot. Gdańska Galeria Fotografii MNG
Archiwa błyskawiczne kładą silny nacisk na lokalny i polityczny wydźwięk procesów natychmiastowych, które – zwłaszcza w okresie Polski Ludowej - kojarzyły się z nieosiągalną zachodnią technologią. Zachodni (amerykański, kapitalistyczny, korporacyjny, automatyczny, pop-kulturowy) materiał i proces pozwoliły na udokumentowanie (momentami socmodernistycznej i potransformacyjnej) ikonosfery Wschodu.
fot. Minilabiści
fot. Rafał Milach, "Red and blue on grey", Minsk, 2011
Wystawa „Archiwa błyskawiczne. Instant i Instax w Polsce” wystartowała 18 czerwca 2021 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku (dział Gdańska Galeria Fotografii), przy ul. Długi Targ 24 (Zielona Brama) w Gdańsku. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 sierpnia.
Artyści i artystki: Paweł Althamer, Agata Bogacka, Ryszard Bobek, Leszek Brogowski, Teresa Gierzyńska, Marcin Giżycki, Rafał Kucharczuk, Jerzy Lewczyński, Rafał Milach, Minilabiści (Joanna Miklaszewska, Marek Mielnicki, Radek Spassówka), Wacław Nowak, Karol Radziszewski, Maciek Stępiński, Teresa Tyszkiewicz, Andrzej Wajda, Bartek Wieczorek i inni
Kurator: Witold Kanicki. Współpraca kuratorska i koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Maja Bieńkowska
Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem mng.gda.pl oraz na facebookowej stronie wydarzenia.
(fot. okładkowa: Paweł Althamer, Mali, 1991, dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal)