Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Od 20 lipca w Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę „Zdobyć Księżyc”, prezentującą fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc.
Eksplorację kosmosu rozpoczął Związek Radziecki wystrzeliwując w październiku 1957 roku pierwszego sztucznego satelitę Ziemi: Sputnik 1. Wydarzenie to zapoczątkowało także wyścig kosmiczny pomiędzy ówczesnymi mocarstwami zaangażowanymi w zimną wojnę. Wyścig zbrojeń i wpływów. ZSRR przez pierwszy okres było liderem tego wyścigu: wysłali w kosmos pierwszego psa, człowieka, bili rekordy długości lotów, pierwsi zrealizowali spacer kosmiczny. Stany Zjednoczone zostawały w tyle.
W 1961 roku Prezydent John F. Kennedy rzucił wyzwanie Amerykanom: postawić człowieka na Księżycu przed końcem dekady i umożliwić mu powrót na Ziemię. Marzenie JFK zostało spełnione, a na sukces pracowały setki tysięcy ludzi. Wyścig został wygrany 20 lipca 1969 roku.
Jack Schmitt pozujący z flagą, Dolina Taurus-Littrow, 11‒14.12.1972. Fot. Gene Cernan/NASA
- Dla wszystkich urodzonych po 1969 roku „człowiek na Księżycu” to po prostu fakt historyczny i zastany, być może wzniosły, czy jeden z ważniejszych. Dla tych wszystkich, którzy pamiętają te czasy, to wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem, zmagania Armstronga i Aldrina były oglądane na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi! Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości - komentuje kuratorka, Joanna Kinowska.
Istnieje przekonanie, że Armstrong i Aldrin zrobili na księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego.
Gene Cernan i Ron Evans (do góry nogami) podczas misji Apollo 17, 7‒19.12.1972, fot. Harrison “Jack” Schmitt
Joanna Kinowska wybrała ok. 100 zdjęć z Księżyca (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo) oraz portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych. Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Fotografiom towarzyszyć będą cytaty astronautów, wypowiadane podczas misji i po jej zakończeniu (w tym te najsłynniejsze o małym kroku, czy używany potocznie: „Houston, mamy problem”) oraz ścieżka dźwiękowa ułożona przez Jarka Grzesicę (Warsaw Electronic Festival).
Wernisaż wystawy „Zdobyć Księżyc” odbędzie się w sobotę, 20 lipca 2019 roku, o godzinie 20:00, w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Fotografie będzie można oglądać do 6 października. Wstęp wolny.
Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca, Morze Spokoju, 20.07.1969. Fot. Neil Armstrong/ NASA
Podczas wernisażu odbędzie się koncert zespołu Warsaw Laptop Orchestra, natomiast dzień później, 21 lipca o godzinie 16:00 odbędzie się oprowadzenie kuratorskie z udziałem Joanny Kinowskiej i dr hab. Grzegorza Brona.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.