Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego społeczeństwa.
Na wystawie w galerii FAF można zobaczyć kolekcję fotografii ślubnej i weselnej z lat 1890-1985, wybraną z imponującego zbioru 300 archiwów rodzinnych, pochodzących z różnych miast Białorusi, do których udało się dotrzeć. Ich przewodnim motywem jest wianek - nakrycie głowy panny młodej.
Tytuł wystawy nawiązuje do zwyczaju wspólnego spotykania się kobiet w wieczór poprzedzający zaślubiny. Kobiety w różnym wieku wykonywały wieniec ślubny panny młodej oraz uczestniczyły wspólnie w ceremoniach, mających zapewnić pomyślność przyszłej żony. Wianek, przybierał czasem formę i symbolikę korony. Zdobiony kwiatami i kolorowymi wstążkami, odzwierciedlał nie tylko status społeczny panny młodej, ale też był odbiciem przemian obyczajowych na przestrzeni kolejnych dekad. Wystawa opowiada więc nie tylko o zmianie postaw, tradycji i stylu życia, ale jest też opowieścią o losach kobiet.
Z kolekcji Veha, 1954
Kolektyw Veha w centrum swoich zainteresowań stawia fotografię wernakularną. Archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów, wyszukiwane na obszarze całej Białorusi, stają się narzędziem badania tradycji, historii i pamięci zbiorowej.
Zdjęcia można oglądać do 31 lipca 2019 w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. W najbliższy piątek, 19 lipca o godzinie 19:00 w tym samym miejscu odbędzie się także otwarte spotkanie z uczestnikami grupy artystycznej VEHA.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem faf.org.pl.