Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Autor: Michał Chrzanowski

14 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Gloria Oyarzabal za projekt „Woman Go No’Gree“ została tegoroczną laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019. Wystawę artystki oraz piątki finalistów konkursu można już oglądać w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Grand Prix Fotofestiwal to konkurs, w którym wyróżniani są artyści o wyjątkowej osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. Prezentowane są w nim najciekawsze i najbardziej aktualne projekty i zjawiska we współczesnej fotografii, wyłonione w otwartym naborze na jesień każdego roku. Nagroda przyznawana jest od 10 lat, a organizowana w wyjątkowych przestrzeniach pofabrycznych wystawa, jest więc jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń Fotofestiwalu.

Gloria Oyarzabal „Woman Go No’Gree“, Grand Prix Fotofestiwal 2019

„Woman Go No’Gree“ to project poszukujący odpowiedzi

Do jury organizatorzy zapraszaj specjalistów z najważniejszych na świecie mediów i instytucji fotograficznych. Do ścisłego finału przeszły prace szóstki artystów, jednak laureat konkursu mógł być tylko jeden. Tegorocznym zwycięzcą Grand Prix Fotofestiwalu została hiszpańska artystka i fotografka Gloria Oyarzabal. W swoim projekcie „Woman Go No’Gree“ stara się odpowiedzieć na ważne pytania. Zastanawia się między innymi czy relacje społeczne nawiązywane w różnego rodzaju społeczeństwach opierają się zawsze na tych samych, uwarunkowanych biologicznie, różnicach płci? W ręce Oyarzabal, poza tytułem Grand Prix Fotofestiwal, powędrowała także nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł.

Gloria Oyarzabal „Woman Go No’Gree“, Grand Prix Fotofestiwal 2019

- Z badań religioznawczych i lingwistycznych jasno wynika, że pierwotny, afrykański lud Jorubów dokonywał przydziału ról społecznych w oparciu o genealogię, nie o płeć. W okresie poprzedzającym kolonizację, płeć nie odgrywała absolutnie żadnej roli przy podziale pracy, władzy monarchicznej, obowiązków czy ustalaniu powinowactwa. Gloria Oyarzabal, przyglądając się europejskim wyobrażeniom o Afryce, historią kolonizacji i współczesnymi praktykami kolonialnymi, pochyla się jednocześnie nad pojęciem płci kulturowej jako sztucznego wytworu kultury Zachodu oraz postkolonialnych, typowo europejskich, poglądów feministycznych określających „rolę kobiety” na Zachodzie, która pozostaje w opozycji do struktur społecznych rdzennych cywilizacji Afryki - podkreślają organizatorzy Grand Prix Fotofestiwalu.

Gloria Oyarzabal „Woman Go No’Gree“, Grand Prix Fotofestiwal 2019

Jeśli chcecie zapoznać się z projektem „Woman Go No’Gree“ to mamy dobrą wiadomość. Od dziś do 30 czerwca w ramach trwającego Fotofestiwalu w przestrzeniach OFF Piotrkowska w Łodzi można oglądać wystawę prac Glorii Oyarzabal. Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.fotofestiwal.com.

Gloria Oyarzabal - hiszpańska artystka i fotografka, absolwentka studiów licencjackich w zakresie sztuk pięknych na Universidad Complutense de Madrid. Jej zróżnicowana działalność artystyczna oscyluje wokół fotografii, filmu i dydaktyki. Współzałożycielka i dyrektorka programowa niezależnego kina „La Enana Marrón” (Brązowy krasnal) w Madrycie, prezentującego autorską selekcję filmów alternatywnych i eksperymentalnych (1999-2009). Absolwentka konserwacji i restauracji dzieł sztuki, uzyskała także stopień magistra z fotografii w BlankPaper School w Madrycie. Trzyletni pobyt w Bamako, w Mali (2009-2012) rozbudził w niej zainteresowanie źródłami ludzkich wyobrażeń o Afryce, historią kolonizacji i dekolonizacji kontynentu, współczesnymi praktykami kolonialnymi oraz przejawami feminizmu na tamtejszych obszarach. Jej projekty prezentowane były dotychczas na licznych festiwalach fotografii, w tym: Organ Vida Festival (Zagrzeb, Chorwacja), Format (Derby, Wielka Brytania), Fotofestiwal (Łódź, Polska), Athens Photo Festival (Ateny, Grecja), Lagos Photo Festival (Lagos, Nigeria), PHE PhotoEspaña (Madryt, Hiszpania), Museum of Photography Thessaloniki (Saloniki, Grecja). W trakcie pobytu na rezydencji artystycznej w Nigerii i południowej Afryce w ramach programu El Ranchito Matadero Madrid (2017), Gloria zrealizowała swój ostatni projekt fotograficzny poświęcony feministkom o afrykańskich korzeniach mieszkającym w Madrycie i Lagos. Laureatka Landskrona Dummy Book Award (2017), autorka książki fotograficznej „Picnos Tshombé.” W 2018 roku jej twórczość została nagrodzona wyróżnieniem Encontros da Imagem Discovery Award podczas festiwalu fotografii w Bradze (Portugalia).

informacje i zdjęcia: materiały prasowe

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły