Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Od dziś w Warszawie będzie można zobaczyć wystawę składającą się z prawie 250 najlepszych fotografii nadesłanych do prestiżowego konkursu Grand Press Photo.
Najlepsza polska fotografia prasowa zawita do Warszawy, gdzie zaprezentowanych zostanie blisko 250 fotografii. Są to zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne, które trafiły do finału konkursu.
- Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób fotografowie w Polsce pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła - zaznaczył Stefano De Luigi, członek prestiżowej agencji VII i przewodniczący jury Grand Press Photo.
Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.
- Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji - uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady“.
fot. Adam Lach, Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2018, Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Warszawa, 24 lipca 2017
- Jestem pozytywnie zaskoczona tym, że nareszcie fotografowie szukają ciekawych tematów. Pokazują nam życie nie tylko w dużych miastach, ale też w tych małych; obrazy z życia ludzi nie z pierwszych stron gazet. Mieliśmy bardzo dużo ciekawych, dobrych materiałów w kategorii Projekt dokumentalny. Te historie są naprawdę ciekawe, dobrze sfotografowane i poruszające - powiedziała członkini jury Beata Łyżwa-Sokół z „Gazety Wyborczej“.
- Żyjemy w czasach, które są bardzo dynamiczne, bardzo zmienne. Oglądając te zdjęcia, wyraźnie widać, że jest jakieś napięcie społeczne, którego od dawna nie obserwowaliśmy. I są fotografowie, którzy to wyczuwają i o tym opowiadają - skomentował z kolei członek jury Andrzej Zygmuntowicz.
Wernisaż wystawy Grand Press Photo odbędzie się już dziś, 15 czerwca w budynku Warsaw Spire w Warszawie (plac Europejski 1, 2 i 6). Ekspozycję można oglądać codziennie (przez całą dobę) do 28 czerwca. Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu Grand Press Photo: magazyn „Press" i Fundacja Grand Press oraz firma Ghelamco Polska - partner wystawy.
Grand Press Photo - ogólnopolski konkurs fotografii prasowej organizuje od 2005 roku magazyn „Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Co roku „Press" wprowadza jakąś nowość, poszukując talentów na rynku fotografii prasowej i dokumentalnej. W 2018 roku ustanowił kategorię Young Poland - dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Była to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
zdjęcie główne: fot. Michał Korta, I miejsce w kategorii PORTRET Bochnia. Portret 25-letniej Barbary, studentki z Krakowa, uczestniczki kilku czarnych marszów. 21 kwietnia 2017