Przedstawiciele kultury i show-biznesu w obiektywie niemieckiego fotografa gwiazd. Wystawa Anatola Kotte od piątku w IFF

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Instytut Fotografii Fort zaprasza na wernisaż pierwszej polskiej wystawy Anatola Kotte, który od przeszło 40 lat fotografuje bohaterów masowej wyobraźni. Start już w piątek 7 grudnia 2018.

Iconication jest przekrojową prezentacją dorobku twórczego Anatola Kotte. Od roku 1981, gdy jako osiemnastolatek kandydował na stanowisko asystenta fotografa w lokalnym studio, przez lata współpracy z magazynami społeczno-kulturalnymi, jak Tempo czy Wiener, Kotte rozwija portfolio wizerunków przedstawicieli świata kultury, polityki i show-businessu. To bohaterowie masowej wyobraźni, których wnikliwe studia stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Ikona jako klucz do zrozumienia twórczości

Tytułując wystawę Iconication - za wydanym w 2015 roku albumem, będącym sumą dotychczasowej twórczości - Kotte komplikuje odbiór pozornie prostych, mainstreamowych obrazów. Świadomie odsyła do wieloznacznego pojęcia ikony, stanowiącego klucz do zrozumienia metody i efektów jego pracy. Wiele namysłu, niewiele kadrów - tak w skrócie opisuje analityczny i empatyczny proces, poprzedzający akt naciśnięcia migawki aparatu.

fot. Anatol Kotte

Słowo ikona ma bowiem rodowód w greckim eikon, wskazującym na podobieństwo, ale i odrębność tego, co widzimy od tego, co de facto było i jest przedstawiane. Jak proces multiplikacji i masowej dystrybucji obrazów zmienia wyrazy „prawdziwych" twarzy, zastępując je seriami nowych? Na czym polega szczególna aura bohaterów kolorowych magazynów, wielkoformatowych plakatów i setek przedstawień, powielanych w internecie? Na ile ich życzliwość jest funkcją tożsamościowej mediacji, której nieuchronnie podejmuje się każdy fotograf-portrecista?

- Spędzenie czasu z drugim człowiekiem i nawiązanie z nim głębszej relacji jest niezbędne, by stworzyć dobry portret - twierdzi Kotte, podkreślając, jak ważna w procesie twórczym jest więź z fotografowanym. Katalog sportretowanych przez niego osobistości obejmuje m.in. Geraldine Chaplin, Ewana McGregora, Jeffa Goldbluma, Florence Welch, Dianę Krall czy Rihannę. Są wśród nich także czołowi przedstawiciele niemieckiej kultury, polityki, świata sportu i show-businessu, jak Angela Merkel, Gerhard Schroeder, Joachim Glauck czy Til Schwiger.

fot. Anatol Kotte

Kiedy i gdzie

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 7 grudnia 2018 roku, o godzinie 19:00, w galerii Instytutu Fotografii Fort, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. W wieczór otwarcia wstęp bezpłatny, w kolejne dni za bilet zapłacimy 7 zł. Zdjęcia będzie można oglądać do 13 stycznia.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jeśli chodzi za Tobą zakup nowego obiektywu, czy uzupełnienie akcesoriów do zestawu foto-wideo, to Black Friday będzie znakomitą okazją, by wreszcie sięgnąć po potrzebny sprzęt i dużo przy tym...
7
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)