W poszukiwaniu koloru - wystawa zdjęć Włodzimierza Kałdowskiego, jednego z pionierów polskiej fotografii barwnej

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wyjątkową wystawę Włodzimierza Kałdowskiego - pioniera polskiej fotografii barwnej, twórcę ponad 150 filmów popularnonaukowych i dokumentalistę życia dolnośląskiej stolicy. Otwarcie już w piątek, 27 kwietnia.

Włodzimierz Kałdowski urodził się w 1923 roku w Bydgoszczy, tam też zdobywał pierwsze doświadczenia fotograficzne. Do dziś zdjęcia jego autorstwa wykonane w 1939 roku na ulicach rodzinnego miasta są cennym dokumentem historii Polski. W czasach, gdy za posiadanie aparatu fotograficznego groziła śmierć, szesnastoletni Włodzimierz Kałdowski z ukrycia fotografował żołnierzy Wermachtu wkraczających do Bydgoszczy. W 1942 roku trafił do obozu pracy w Elblągu, i również tam udało mu się przemycić swój aparat. Fotografował przez całe życie nie rozstając się z aparatem.

Obok fotografowania pasjonował go również film. Po kamerę sięgnął w latach 50, będąc już we Wrocławiu. Filmował m.in. Wrocław i życie jego mieszkańców. Zrealizował ponad 150 filmów popularnonaukowych i turystycznych. Do Wrocławia przyjechał na studia, które ukończył w 1953 roku na Politechnice Wrocławskiej na Fototechnice obroną pracy dyplomowej z zakresu fotografii barwnej. W 1957 roku zorganizował pracownię filmową w Instytucie Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, a w latach 1964-1972 wykładał technikę filmową i fotografię w Akademii Wychowania Fizycznego i Technikum Zawodowym. Od 1973 roku kierował Pracownią Dokumentacji Fotografii Naukowej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

fot. Włodzimierz Kałdowski, Plac Uniwersytecki, lata 60. XX wieku

Przez przeszło pięćdziesiąt lat niestrudzenie dokumentował wrocławski krajobrazu i najważniejsze chwile z życia dolnośląskiej stolicy. Jednak na szczególną uwagę zasługują również jego prekursorskie eksperymenty fotograficzne, które po przeprowadzce do Wrocławia w 1946 roku stały się coraz częstszym motywem jego twórczości. Przede wszystkim interesował się jednak fotografią barwną, którą wykonywał jako jeden z pierwszych fotografów w Polsce.

Wiele z jego prac eksperymentalnych przywodzi na myśl współczesną fotografię, z tą różnicą, że do tych zaskakujących efektów barwnych bądź światłocieniowych Włodzimierz Kałdowski dochodził w swojej ciemni, warsztatowo wypróbowując nowe pomysły. Dlatego ta część jego dorobku stawia go w gronie tych fotografów, którzy w latach 60 i 70. XX wieku zmienili nasze myślenie o fotografii. Włodzimierz Kałdowski brał udział w ponad 40 wystawach krajowych i zagranicznych, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia.

Tekst: Marzena Smolak, kurator wystawy

fot. Włodzimierz Kałdowski, Gerbery, 1976

Kiedy i gdzie?

Wystawę będzie można oglądać od piątku, 27 kwietnia 2018 roku do 17 czerwca, w Pałacu Królewskim, przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 we Wrocławiu. Bilety w cenach 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem muzeum.miejskie.wroclaw.pl.

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj