Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
- Kiedy uświadomiłem sobie, jak bardzo dzisiejsze miasta zaśmiecane są współczesną reklamą, poczułem, że należy zachować od zapomnienia ginące “Litery” - mówi fotograf, który przez 7 lat fotografował dawne szyldy i neony na terenie Dolnego Śląska.
"Litery" to zestaw prac, które powstawały w latach 2007-2014, głównie na terenie Dolnego Śląska. Najwięcej fotografii znikających szyldów i neonów pochodzi z Wałbrzycha - rodzinnego miasta artysty i z miast ościennych. Prace prezentowane podczas wystawy opatrzone zostały komentarzem przez znawcę liternictwa Cezarego Kasiborskiego.
- Fotografie zaczęły powstawać zupełnie spontanicznie - nie wiedzieć czemu zacząłem wówczas dostrzegać ginące z przestrzeni miast piękne napisy - relikty odchodzącej epoki. Kiedy uświadomiłem sobie, jak bardzo dzisiejsze miasta zaśmiecane są współczesną reklamą i przykładami nonszalanckiej grafiki, poczułem, że należy zachować od zapomnienia ginące Litery - opowiada o swoim projekcie fotograf, Jarosław Michalak.
fot. Jarosław Michalak, z cyklu "Litery"
- Szyldy, neony, nazwy własne zakładów, kin, domów towarowych czy hoteli były projektowane często przez uznanych artystów i pracownie specjalizujące się w takich realizacjach. Były też mocno zakorzenione w pamięci mieszkańców, którym kojarzyły się z czasami młodości, rozrywką albo pracą. Kiedy pytałem o nie, zawsze wyczuwałem u ludzi nostalgię i łezkę w oku. Litery były też dla mnie pretekstem do uwieczniania tego wszystkiego co zawsze, jakoś podskórnie, mnie urzekało... tych odrapanych murów, zacieków, liszaja na ścianach kamienic... tej architektury niechcianej, ale w swoisty sposób pięknej, z odciśniętym śladem czasu i brzemieniem trudnej historii. - dodaje.
Wystawę zdjęć można oglądać do 5 stycznia 2018 roku, od wtorku do niedzieli, w godzinach 12:00 - 19:00, w Galerii Obok ZPAF, przy ul. Plac Zamkowy 8 w Warszawie. Wystawa towarzyszy czwartej edycji festiwalu Warsaw Photo Days.
fot. Jarosław Michalak, z cyklu "Litery"
Jarosław Michalak (ur. 1971) - Studiował na wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Obok aktywnej działalności twórczej i zawodowej w dziedzinie fotografii zajmuje się animacją życia kulturalnego oraz organizacją i promocją wydarzeń fotograficznych. W roku 2007 był inicjatorem powstania Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego, a od roku 2009 pełni funkcję jego prezesa. Kurator wystaw i organizator spotkań w ramach wielu projektów artystycznych m.in.: Spotkania z Fotografią, Wałbrzyski Weekend Fotografii, Pinhole Day Expo, Wieczór Jednej Fotografii, Bitwa na zdjęcia. Był redaktorem i projektantem licznych wydawnictw fotograficznych. Pomysłodawca i komisarz Triennale Fotografii Wałbrzyskiej w latach 2007, 2010, 2013, 2016.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.