Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Warszawska Galeria Obok ZPAF zaprasza na dzisiejszy wernisaż wystawy „Granica. Rekonesans wizualny“ autorstwa Wojciecha Sternaka. Start o godzinie 19:00.
Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Rozpoczęty w tym momencie proces kształtowania granicy państwa ciągnął się praktycznie przez cały okres międzywojnia i był echem kolejnych aspiracji władz. Mimo, że kojarzymy jej przebieg z arkuszy historycznych map, rzadko uświadamiamy sobie jak efemeryczna była to linia – przestała istnieć zalewie po nieco ponad dwudziestu latach (to tak jakby w 2019 wycofać się ze struktur NATO czy (niewiele później) z Unii Europejskiej).
- Granica państwowa to, poza linią na mapie, najczęściej po prostu pas ziemi rozdzielający dwa kraje, dwie społeczności, dwie kultury narodowe – czy jednak zawsze te podziały są tak klarowne, tak widoczne, tak zero-jedynkowe? Oczywiście: nie. Czy przestrzeń pamięci miejsca, ludzi jest w stanie zachować jej obrazy, artefakty niemal osiemdziesiąt lat później? Tu zdania są podzielone - zaznaczają organizatorzy.
fot. Wojciech Sternak „Granica. Rekonesans wizualny“
Prezentowane prace Wojciecha Sternaka to wynik fotograficznego rekonesansu wzdłuż zachodniej części międzywojennej granicy polsko-niemieckiej. Celem wyjazdu było spojrzenie na ten obszar bez wstępnych założeń, tez, koncepcji. W rezultacie, po powrocie, wyłoniły się cztery prowizoryczne aspekty: infrastruktura przygraniczna (urzędy celne, drogi techniczne), blizny zawirowań własnościowych po 1945 (odmienne podejście do nieruchomości na ziemiach odzyskanych i przedwojennie polskich), pozostałości umocnień militarnych (bunkry, umocnienia), wreszcie symboliczne zawłaszczania ziem poniemieckich (nazwy nowych klubów sportowych, obeliski i monumenty). Pozostały też fragmenty historii mówionej, ostatni świadkowie – to temat na kolejną odsłonę projektu.
fot. Wojciech Sternak „Granica. Rekonesans wizualny“
Obrazy na tej wystawie to dwa sposoby (re)konstrukcji przestrzeni w fotografii. Pierwszy to klasyczne anaglify – patrząc przez barwne okulary mamy wrażenie trójwymiarowości zdjęcia. Drugi rodzaj obrazów to wzajemne przenikania spojrzeń na miejsca graniczne – w zależności, które oko przymkniemy, spoglądamy na granicę z jednej, bądź drugiej jej strony. Wernisaż odbędzie się już dziś, 10 października o godzinie 19:00 w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać do 10 listopada.
fot. Wojciech Sternak „Granica. Rekonesans wizualny“
Wojciech Sternak - fotograf i kulturoznawca. Zajmuje się teorią, praktyką i dydaktyką fotografii i metod obrazowania. Autor tekstów o fotografii oraz wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Interesuje się szczególnie relacja podróży i fotografowania. W 2006 roku wydał pierwszy polski album o katastrofie czarnobylskiej „Cień Czarnobyla”. W 2013 roku zaprezentował w PME w Warszawie dokumentalny cykl „Dopóki. Wisła” opowiadający o naszej największej rzece. Adiunkt w Katedrze Fotografii i Genologii Dziennikarskiej na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Dyrektor Studium Fotografii ZPAF. Popularyzator fotografii, prowadzi warsztaty i wykłady o fotografii dla uniwersytetów i ośrodków kultury w wielu miastach Polski.
źródło: materiały prasowe