Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Lipiec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zapraszają na wystawę "Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza", która otwarta zostanie w siedzibie Instytutu Cervantesa, w czwartek, 4 lipca, o godz. 18.00.

Wystawa "Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza" jest pierwszą publiczną prezentacją fotografii Mariana Maurizia Abramowicza (1905-1996) ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Jej autorzy oddali w pełni głos fotografowi - polskiemu uchodźcy, agronomowi i taternikowi, który w latach II Wojny Światowej osiadł wraz z żoną Jadwigą w Hiszpanii, wybierając ten kraj na swoją drugą ojczyznę. Kuratorzy ułożyli narrację z oryginalnych odbitek: to w nich kryją się ostateczne kadry, to one pokazują taki obraz świata, jaki fotograf chciał zatrzymać - najpierw w postaci technicznej dokumentacji badań nad poziomem rolnictwa w Hiszpanii, później jako coraz bardziej swobodne impresje. Wykonane na półmatowym papierze o kremowym podłożu bromowo-srebrowym tworzą opowieść o Hiszpanii widzianej oczyma przybysza. Zagłębiamy się w nią chronologicznie.

Abramowicz fotografuje Hiszpanię lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, niewiele ponad dekadę od zakończenia wojny domowej, po której nie zabliźniły się jeszcze świeże rany. To kraj bez tłumu turystów, gęstej sieci hoteli i autostrad, w którym czas wydawał się płynąć wolniej niż kiedykolwiek przedtem. Nie każdy mógł zobaczyć taką Hiszpanię. I nie każdemu taka Hiszpania dała się poznać, bo w tamtych czasach jej dawna duma mieszała się z upokorzeniem i niepewnością jutra.

fot. Marian Maurizio Abramowicz. Hiszpania, 1958 r.

Abramowicz opowiedział o niej po swojemu, na własną odpowiedzialność, unikając uproszczeń i przerysowań. I choć na jego zdjęciach widać upływ czasu, tego mierzonego zegarkiem i kalendarzem, to jednak czas główny, wyrażony w rytmie życia ludzi, w ich codzienności i w przemijaniu, wydaje się być niezmienny. Być może za przyczyną tej drugiej miary, którą uchwycić może jedynie fotografia, Hiszpania pozostaje wciąż krajem, w którym ów czas mierzy się inaczej.

Kuratorzy wystawy: Jacek Kukuczka i Piotr Worytkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Abel A. Murcia Soriano i Zofia Jakubowska-Pindel z Instytutu Cervantesa.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie: oprowadzaniach kuratorskich i przeglądzie filmów Luisa Garcii Berlangi w Kinie Pod Baranami.

Szczegółowy program znajdziecie na stronach: www.cracovia.cervantes.es i www.etnomuzeum.eu

Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza
Wernisaż: 4.07.2013, godz. 18:00
Termin: 5.07-11.10.2013

Instytut Cervantesa w Krakowie
ul. Kanonicza 12
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj