Dead Sea. Opowieści o pozorności śmierci

Autor: Michał Chrzanowski

4 Maj 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Walka życia ze śmiercią, dobra ze złem - tak w kilku słowach można opisać projekt “Dead Sea. Opowieści o pozorności śmierci” autorstwa Waldemara Zdrojewskiego. Wystawę zdjęć można już oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Waldemar Zdrojewski to fotograf tworzący w nurcie dokumentalno-reportażowym. Zdjęcia składające się na długotrminowy projekt “Dead Sea. Opowieści o pozorności śmierci” zostały wykonane w Izraelu, w okolicach En Bokek, En Gedi, Masada, Mitzpe Shalem, Neve Zohar na przestrzeni ośmiu lat.

Autor poprzez analogowe fotografie czarno-białe i kolorowe, w formatach 6 x 7 i Panorama 6 x 17 stara się zamknąć liczne paradoksy w kadrach, zadając wciąż pytania o śmiercionośny charakter Morza Martwego.

“Pozwala widzowi zatrzymać się nad jego ciszą wplatając w przestrzeń wystawy wątki zaburzające „ustalony porządek rzeczy”. Na przykład erozję wybrzeża, której skala zaskakuje. Nie szuka znaczeń przenośnych – dosłowne, pozornie spokojne kadry wydobywają uniwersalną opowieść o nieustającej walce życia i śmierci” - mówią o projekcie  “Dead Sea. Opowieści o pozorności śmierci” organizatorzy wystawy.

“Z jednej strony, widzimy zdjęcia oddające hołd spowitej ciszą naturze, z drugiej -  pełne dramatyzmu, surowe kadry sygnalizujące obecność człowieka bezlitośnie eksploatującego jej unikalne zasoby. To opowieść o braku życia a troską o nie, naturalnością miejsca a jego wielowiekowymi kulturowymi pokładami. Spór między spękaną słońcem ziemią a nawadniającym cywilizację dziejowym napięciem. Pytanie o miejsce i rolę człowieka w naturze” - dodają organizatorzy.

Wystawę można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1, Warszawa). Ekspozycja potrwa do 10 czerwca 2016 roku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.ethnomuseum.pl.

Waldemar Zdrojewski - urodzony w 1963 roku w Łodzi. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii. Fotograf, dokumentalista, kurator. Od 2008 r wykładowca fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca warszawskiej galerii fotografii „Obserwacja”, autor wielu wystaw i publikacji , Juror i Kurator.wystaw. zajmuje się dokumentem, fotoreportażem , fotografią ekspresyjną i eksperymentalną.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj