To, co trwałe - finisaż wystawy Tomasza Tomaszewskiego

Autor: Michał Chrzanowski

11 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Jeśli jeszcze nie widzieliście wyjątkowej wystawy najnowszego projektu Tomasza Tomaszewskiego, to musicie się spieszyć. Jej finisaż zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 15 lutego, w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Album „To, co trwałe”, który swoją oficjalną premierę miał 12 grudnia 2015 roku, jest zwieńczeniem blisko dwuletniej pracy fotografa nad dokumentacją codzienności i intymnego życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Powstał materiał wielowymiarowy, a przy tym osobisty, w wyjątkowy sposób obrazujący okrytą aurą tajemniczości tożsamość kultury góralskiej. Album, opracowany we współpracy z Grzegorzem Kaplą, autorem znajdujących się w nim tekstów, zawiera ponad 130 pieczołowicie zreprodukowanych fotografii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

”Obydwu nas fascynowało zjawisko góralszczyzny, lecz aby je przedstawić głębiej, należało poświęcić dwa lata pracy. Wybraliśmy Bukowinę Tatrzańską, która reprezentuje większość tego, co według nas jest ważne i kojarzy się ze słowem „góralszczyzna”. Pragnęliśmy, by opisując oraz fotografując właśnie to szczególnie piękne miejsce, przenieść wszystko w przestrzeń ogólną, symboliczną, odnoszącą się do całego Podhala. Szukaliśmy więc zjawisk i momentów, które można potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt. Staraliśmy się raczej uczynić z nich temat, wyłowić ich atrakcyjną osobliwość, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz.” - mówi o projekcie autor albumu, Tomasz Tomaszewski.

Finisaż wystawy, w której skład wchodzą zdjęcia pochodzące z tego wyjątkowego projektu, odbędzie się w najbliższy poniedziałek 15 lutego 2016 roku, o godzinie 19:00, w Państwowym Muzeum Etnograficznym, przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie. Ponadto w sali kinowej muzeum zaprezentowany zostanie - rozszerzony w stosunku do wystawy - pokaz fotografii. Chętni będą również mogli zakupić album “To, co trwałe”, który na miejscu podpisze jego autor, Tomasz Tomaszewski.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ethnomuseum.pl

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj