TIFF 2012. Proces w konstrukcji

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Październik 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Trochę Inny Festiwal Fotografii 2012 odbędzie się w dniach 8-30 listopada we Wrocławiu. Tegorocznej edycji TIFFu towarzyszyć będzie idea dynamicznego i inspirującego procesu tworzenia. Po raz pierwszy formuła konstruowania wystawy będzie dostępna na bieżąco, za pośrednictwem transmisji internetowej. W ten sposób widzowie będą mogli uczestniczyć w kreacji dzieła, a zaproszeni artyści odkryją przed nimi zmienność i wolność aktu tworzenia.

Formuła "procesu w konstrukcji" opiera się na dwóch filarach: tworzeniu płaszczyzny komunikacji oraz interakcji pomiędzy artystami, jak również refleksji nad twórczością fotograficzną rozpatrywaną w czasie. Nawiązuje ona do przełomowej wystawy zatytułowanej "Konstrukcja w procesie", która odbyła się w 1981 r. w Łodzi. Wtedy artyści zamiast prezentować gotowe prace, zdecydowali się współpracować i synergicznie stworzyć jedną, wspólną wystawę, ożywiając tym samym środowisko twórcze, wypracowując nowe modele współdziałania oraz przybliżając sztukę jej odbiorcom. Dziś my, mając na uwadze te same cele w stosunku do medium fotografii tworzymy festiwal, w ramach którego odbędzie się pięć sekcji tematycznych: Program Główny, Publikacje, Szkoły, Debiuty i projekt Basen - zapowiadają organizatorzy.

W ramach Programu Głównego grupa twórców o różnym pochodzeniu, wieku, doświadczeniach ze sztuką oraz odmiennych drogach artystycznych przeprowadzi wyjątkowy eksperyment, badający problemy oraz możliwości istniejące w zmiennej i dynamicznej współczesności. Zaproszeni artyści: Dita Pepe (Czechy), Sascha Weidner (Niemcy) oraz Grzegorz Przyborek (Polska) stworzą ekspozycję od jej podstaw. Będąc jednocześnie kuratorami - konstruktorami, spróbują podnieść sam proces tworzenia wystawy do rangi dzieła. Widzowie będą świadkami procesu kreacji - etapu, który zwykle nie jest ujawniany i pokazywany odbiorcom, a czasem wręcz trzymany w tajemnicy. Innowacja "procesu w konstrukcji" polega nie tylko na spontanicznym współdziałaniu samych artystów, ale również aktywnym zaangażowaniu widzów.

Od 26 października za pośrednictwem strony www.tiff.wroc.pl. będzie można śledzić krok po kroku proces kreowania planowanej wystawy. Etap wirtualnej relacji będzie jednocześnie wstępem do wiodącego punktu całego programu. Wystawa, będąca owocem prawie dwutygodniowego współdziałania jej twórców, zostanie otwarta podczas głównego weekendu festiwalu 8 listopada.

W ramach sekcji Publikacje zaprezentowane zostaną najnowsze trendy w dziedzinie publikacji fotograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem autorskich i niezależnych wydawnictw, także tych funkcjonujących poza mainstreamem, jak self-publishing. Pierwszą część stanowić będzie wystawa ponad osiemdziesięciu zagranicznych tytułów, których wyborem zajmie się trzech kuratorów związanych z czołowymi serwisami internetowymi, dotyczącymi książek fotograficznych: Marc Feustel z Eyecurious, Hester Keijser z Mrs. Deane i The Independent Photobook, Andrew Phelps z Buffet. Druga część Publikacji poświęcona zostanie polskim autorom, a ich wyborem zajmie się Krzysztof Kowalski - niezależny kurator, fotograf i konsultant projektów książkowych. Jednym z zaproszonych gości będzie Cristina de Middel, która zadebiutowała albumem "The Afronauts".

Kolejne festiwalowe sekcje to Szkoły, Debiuty oraz projekt Basen. Pierwsza z nich obejmie trzy przekrojowe wystawy najlepszych studentów Uczelni: PWSFTviT w Łodzi, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (czynnej już od 26 października) oraz Akademii Fotografii z Warszawy. Sekcja Debiuty promować będzie nieznaną polską fotografię, a wybrane projekty będzie można zobaczyć na zbiorowej ekspozycji w przestrzeni Browaru Mieszczańskiego. Z kolei założeniem przedsięwzięcia Basen jest zainicjowanie spotkania grupy dziesięciu młodych artystów. Filip Berent, Przemek Branasm, Mateusz Choróbski, Przemek Dzienis, Andrew Jan Hauner, Karol Kaczorowski, Tomasz Koszewnik, Maciej Nowaczyk, Anna Orłowska oraz Franciszek Orłowski działają w obszarze różnych mediów. Każdy z nich, zgodnie z formułą "procesu w konstrukcji", w udostępnionych kadziach Browaru Mieszczańskiego, będących niegdyś basenami na piwo, stworzy i zaprezentuje swoją pracę nawiązującą do medium fotograficznego.

Weekend otwarcia Festiwalu: 8-11 listopada 2012.

Browar Mieszczański - wystawy sekcji: Program Główny, Publikacje, Basen, Debiuty.

Muzeum Współczesne Wrocław - wystawy: PWSFTviT w Łodzi i Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.

Biuro Festiwalowe Impart - wystawa Akademii Fotografii.

Wystawy czynne do 30 listopada 2012.

Ruszyła już przedsprzedaż festiwalowych karnetów. Więcej informacji na temat TIFF oraz zakupu karnetów znajduje się na stronie www.tiff.wroc.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj