Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
"Zapis socjologiczny", sam bym nazywał zapisem człowieczeństwa czy zapisem humanistycznym a najchętniej zapisem fotozoficznym - co by oddawało znacznie bardziej wielkość dzieła artystki. A sama Zosia nazwała swój cykl najtrafniej: "prawdą losu ludzkiego", więc można by dodać tylko słowo "Zapis...". Według mnie jest on najwspanialszym, najważniejszym i najcenniejszym przesłaniem artystycznym i ideowym polskiej fotografii lat powojennych. Sądzę również, że jednym z istotniejszych zamierzeń artystycznych fotografii światowej.
Myślę tu o wyrazistym programie dokonywania żmudnej rejestracji ludzi, głównie polskiej wsi, dom po domu, wioska po wiosce, region po regionie. Była to tytaniczna i w pewnym sensie ideowo utopijna praca. Nikt, nigdy i nigdzie tego zapisu w całości nie jest w stanie ujrzeć. Według Jej relacji ta rejestracja obejmuje kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Dziwić tylko może, że do tej pory, mimo potwierdzania przez większość znawców fotografii wielkości "Zapisu", nie wydano książki w formie albumu, która idealnie nadaje się do pokazania tego niezwykłego dzieła. Powinny znaleźć się w nim zarówno odbitki wykonane za życia autorki, jak i te zdjęcia, które do dziś pozostały w negatywach. Byłoby to największe uhonorowanie Jej twórczości, zaś edycja międzynarodowa przyniosłaby chwałę i chlubę polskiej myśli fotograficznej.
Podkreślić trzeba, że do pracy nad swoim dziełem życia, "Zapisem socjologicznym", Zosia przystąpiła w wieku sześćdziesięciu kilku lat, w wieku określanym mianem "przechodzenia na zasłużoną emeryturę", a właśnie wtedy zaczynała coś najważniejszego i najistotniejszego w dziedzinie fotografii - pisze Andrzej Różycki w tekście towarzyszącym wystawie.
Wystawa "Zapis socjologiczny 1978-1990", którą od 23 czerwca oglądać można w Czytelni Sztuki, prezentuje wybór około stu prac z tego cyklu.
Zofia Rydet, choć związana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym, od samego początku podążała odrębną twórczą drogą. Jej oryginalny, a zarazem prosty styl cechuje niezwykła wrażliwość. Moment portretowania drugiej osoby jest dla niej chwilą doniosłą i ważną. Formalnie proste, bezpośrednie ujęcia pozwalają jej wydobyć to, co w człowieku prawdziwe.
Fotografie znajdujące się na wystawie pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.
Współorganizatorzy wystawy: Fundacja Sztuk Wizualnych i Fundacja im. Zofii Rydet.
Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990
Wernisaż: 22.06.2012, godz. 18:00
Termin: 23.06-15.09.2012
Czytelnia Sztuki
Willa Caro
ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice