Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Tegoroczny program został podzielony na 6 bloków tematycznych:
Blok I*NETWORK. Human connection to: wystawa kuratorska, prezentacje kolektywów, spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące. Program zbudowany został wokół idei społeczności i współpracy, a jego celem jest sprawdzenie, jakie znaczenie ma współpraca, społeczność, "sieciowość" dzisiejszego świata dla fotografii, jej twórców i odbiorców. Jakie są efekty działań opartych na współpracy i kolektywnym działaniu? I jak funkcjonują oraz tworzą się społeczności fotograficzne?
Wystawę "Obraz zmian", prezentowaną w ramach bloku I*NETWORK. Human Connection dla Fotofestiwalu przygotowali Gergely László i Bill Kouwenhoven. Pokazuje ona siedem indywidualnych projektów, których punktem centralnym jest społeczność i miejsce, a metodą twórczą - współpraca. Artyści bazują na badaniach archiwalnych, "networkingu" i interwencji społecznej. Wykorzystują nowoczesne technologie i fotograficzne zasoby globalnej społeczności. Nie ograniczają się tylko do jednego medium, a fotografię traktują jako narzędzie badawcze i jeden ze sposobów opowiedzenia historii. Będzie można obejrzeć prace m.in.: Joachima Schmida, Yanna Grossa, Luci Nimcovej. Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie i dyskusje.
10 maja okaże się także kto zostanie tegorocznym zwycięzcą Grand Prix Fotofestiwal. Spośród 400 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 12 nominowanych. Tylko jeden z projektów zostanie zaprezentowany w formie wystawy, tylko jeden artysta otrzyma tytuł Grand Prix i nagrodę w wysokości 10 000 zł. Jedenaście pozostałych projektów zostanie zaprezentowanych podczas nocnych pokazów slajdów, które powstają specjalnie na fotofestiwalowy wieczór.
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie pierwsza publiczna prezentacja wybranych prac z jednej z największych kolekcji powojennej fotografii polskiej. Na wystawie "Uwikłane w płeć", której kuratorem jest Adam Mazur, pojawi się ponad 150 dzieł pokazujących wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Ich autorami są tacy wybitni artyści jak np.: Zbigniew Libera, Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Aneta Grzeszykowska, Tadeusz Rolke. Wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Miasta Łodzi.
Oficjalne otwarcie Fotofestiwalu odbędzie się w czwartek 10 maja o godz. 18.00 w Willi Grohmana w Łodzi przy ulicy Tylnej 9/11.
Wystawy towarzyszące będzie można oglądać w całym mieście, a większość wydarzeń, spotkań i prezentacji odbędzie się w Willi Grohmana.
Szczegóły na stronie: www.fotofestiwal.com.
O tym czy warto wybrać się w tym roku na łódzki festiwal przekonacie się z naszej relacji, którą opublikujemy na początku przyszłego tygodnia.
Fotofestiwal 2012
Termin: 10-20.05.2012
Łódź