Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
W 2010 roku Instytut Fotografii Twórczej przy Wydziale Sztuki i Nauki Uniwersytetu Śląskiego w Opawie upamiętnił dwudziestolecie swojego powstania dużą wystawą zatytułowaną "Opawska Szkoła Fotografii". Wystawa była prezentowana w różnych wersjach w Brnie, Pradze, Oksfordzie, Kolonii, Bratysławie, Ostrawie, Liberecu, Warszawie i Wilnie (a także jako prawie 300-stronicowy katalog). Zdjęcia wykonane przez studentów i absolwentów Instytutu od ostatniej dużej wystawy podsumowującej w 2006 roku były utrzymane w różnym stylu i prezentowały różne tematy i wątki. Tym razem Instytut przedstawia znacznie węższy wybór najnowszych prac semestralnych, licencjackich, magisterskich oraz innych prac dyplomowych (wszystkie pochodzą z 2011 roku), poświęconych autorefleksji, a także relacjom interpersonalnym i rodzinie. Innymi słowy ich autorzy niejednokrotnie chcieli pokazać widzowi cząstkę własnego wnętrza i prywatnego życia.
O ile w Ameryce, Europie Zachodniej i Japonii tacy fotograficy, jak Larry Clark, Nan Goldin, David Armstrong, Anders Petersen, Richard Billingham, Michael Ackerman, Antoine D'Agata, JH Engström, Daido Moriyama czy Nobuyoshi Araki od dawna uwieczniali na zdjęciach najintymniejsze chwile ze swojego życia oraz życia najbliższych i przyjaciół, o tyle w Europie Środkowej - przynajmniej do niedawna - ten rodzaj otwartego fotograficznego dziennika i fotografii autorefleksyjnej pojawiał się rzadko, poza nielicznymi wyjątkami. W dokumentalnej fotografii czeskiej, słowackiej i polskiej tematy z "kręgu zewnętrznego", takie jak wizerunek różnych grup społecznych, dewastacja środowiska naturalnego czy losy ludzi w reżimie totalitarnym, a także globalizacja i konsumeryzm po upadku komunizmu dominowały nad tematyką "kręgu wewnętrznego". Nieliczni fotograficy mieli odwagę wychylić się z tej konwencji i pokazać coś z własnej prywatności - niepewność, samotność, kryzysy i depresję, rozpad rodziny czy odstępstwa od powszechnie przyjętych norm. W Czechach nawet autentyczne pozytywne aspekty prywatnego życia rzadko bywały tematem fotografii. Nasza wystawa pokazuje jednak, że w ostatnich latach ta sytuacja ulega zmianie. Dzięki niedrogim kompaktowym aparatom fotograficznym i coraz nowocześniejszym telefonom komórkowym zdjęcia może robić dziś znacznie więcej ludzi niż kiedyś. Mimo że na wystawę "Ja, Ty, Wy" składają się liczne intrygujące prace reprezentujące szereg aktualnych trendów w tematyce i stylu rozwijanych w Instytucie Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, gama gatunków fotografii artystycznej uprawianej w czeskiej szkole jest znacznie bogatsza.
W wystawie biorą udział: Lenka Bláhová, Maciej Bujko, Ewa Dyszlewicz, Kristýna Erbenová, Anna Grzelewska, Anna Gutová i Gabriel Fragner, Kamila Kobierzyńska, Jaroslav Kocián, Daniel Laurinc, Krzysztof Pacholak, Daniel Poláček, Katarzyna Sagatowska, Rafał Siderski, Michaela Spurná, Tomáš Trojan, Magda Veselá, Joanna Ziajka i inni.
Kuratorzy: Vladimír Birgus, Aleš Kuneš.
Ja, Ty, My
Instytut Twórczej Fotografii, Uniwersytet Śląski w Opawie
Wernisaż: 12.05.2012, godz. 18:00
Termin: 13.05-23.06.2012
wtorek-sobota, godz. 14:00-18:00
Galeria FF
ul. Traugutta 18
Łódź