Dziś startuje Fotofestiwal 2017. Co zobaczymy?

Autor: Michał Chrzanowski

1 Czerwiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Nowe rzeczywistości, niby-biografie, dziwaczne, nieprawdopodobne światy. W tym roku do Fotofestiwalu zostali zaproszeni artyści, którzy używają fikcji do komentowania tego co tu i teraz. XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi potrwa od 1 do 11 czerwca.

Fotofestiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad 50 wystaw w różnych częściach miasta, spotkania, przegląd portflolio, warsztaty i pokazy slajdów - wszystko to co roku przyciąga do Łodzi niemal 20 tys. widzów z całego świata.

XVI już edycja to zupełnie nowy program i tematy. Organizatorzy zaprosili artystów, którzy używają fikcji do komentowania rzeczywistości. Tworzą nowe światy i „niby-biografie“ albo pokazują świat, tak dziwaczny, że aż nieprawdopodobny. Oszukują, wymyślają, wysyłają dwuznaczne sygnały - po to, aby wciągnąć widza w swoją grę, zmusić do wyjścia z wygodnej roli obserwatora. Stąd właśnie tytuł tegorocznej edycji Fotofestiwalu: „Dasz wiarę?/ Can you imagine?”.

Anya Schiller "Trash cans for hearts and people have no soul"

Zespół kuratorski zaprezentuje prace mistrza artystycznej mistyfikacji - Joana Fontcuberty. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych artystów, kuratorów i teoretyków fotografii. Prace Fontcuberty są prezentowane w najważniejszych światowych instytucjach sztuki. W Łodzi obejrzymy trzy projekty tego artysty: „Fauna”, „Herbarium” i „Konstelacje”, które w znaczący sposób wpłynęły na myślenie o współczesnej fotografii. „Herbarium” i „Konstelacje” wprowadzają w fantastyczny świat niby-botaniki i pseudo-astronomii. „Fauna” jest pozornie dokumentalnym projektem o badaniach nieznanego biologa, który dokonuje odkrycia nowych gatunków zwierząt. Wąż z nogami stonogi, małpa z korpusem konia to tylko przykłady okazów „uwiecznionych” przez Fontcubertę. Wszystko to mogłoby zmienić historię nauki… gdyby było prawdą.

Joana Fontcuberty "Konstelacje"

Joana Fontcuberty "Fauna"

Joana Fontcuberty "Herbarium"

Dialog z widzem w programie „Dasz wiarę? / Can you imagine?” podtrzymają subtelne, (nie)prawdziwe instalacje Noémie Goudal i najnowszy projekt tropiciela absurdów Martina Kollara. Z kolei wystawę kuratorską przygotowuje jeden z najbardziej intrygujących twórców młodego pokolenia - Augustin Rebetez. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje. - To więcej niż wystawa fotografii, to totalny artystyczny wszechświat, który Rebetez stworzy z szesnastoma innymi artystami, m.in.: Davidem Favrodem (laureatem Grand Prix Fotofestiwal 2014) oraz Christianem Pattersonem, Birthe Piontek, Reinerem Riedlerem i Yumiko Utsu - obiecują organizatorzy.

Noémie Goudal "Stacja VII"

Martin Kollar, zdjęcie z serii "Tymczasowe Porozumienie"

Reiner Riedler "Trash cans for hearts and people have no soul"

Do tematu tegorocznej edycji Fotofestiwalu nawiąże także wystawa książek fotograficznych oraz wybrane projekcje filmowe. Jednak, aby Fotofestiwal w całości nie pozostał w świecie fikcji, agencja fotoreporterów i dokumentalistów NOOR zorganizuje wystawę, warsztaty dla fotografów oraz imprezę z okazji swoich dziesiątych urodzin.

Francesco Zizola (NOOR)

Yuri Kozyrev (NOOR)

Alixandra Fazzina (NOOR)

Tegoroczna odsłona Fotofestiwalu rozpocznie się 1 czerwca 2017 roku w Art Inkubator i potrwa do 11 czerwca. Oprócz kuratorskich interpretacji będzie można zobaczyć wystawy indywidualne i coroczną prezentację finalistów nagrody Grand Prix Fotofestiwal.

Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa studentów i wykładowców socjologii. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Jest przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. A przede wszystkim jest miejscem spotkań.

Więcej o Fotofestiwalu, w tym szczegółowy program, jak dokładne informacje o nadchodzącej edycji znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.

zdjęcie okładkowe: Tanya Habjouqa (NOOR)

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły