Obiektywy Zeissa z bagnetem K

Autor: Łukasz Kacperczyk

20 Lipiec 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
Firma Carl Zeiss zapowiedziała wprowadzenie do oferty obiektywów z bagnetem K spopularyzowanym przez Pentaksa. Już w przyszłym miesiącu na rynek ma trafić Planar T* 1,4/50 ZK, a do końca roku użytkownicy lustrzanek Pentaksa i Samsunga będą mogli się cieszyć jeszcze pięcioma dodatkowymi szkłami Zeissa, w tym dwoma obiektywami makro.

W styczniu zeszłego roku Zeiss zaprezentował nową linię manualnych obiektywów firmowanych swoją marką - oznaczone symbolem ZF szkła były przeznaczone do lustrzanek z bagnetem Nikon F. Miłośnicy japońskiego producenta dostali więc do dyspozycji zupełnie nowy świat optyki z takimi legendarnymi nazwami jak Planar czy Distagon. Potem przyszła kolej na jedno z najpopularniejszych na świecie mocowań obiektywów, czyli gwint M42. Teraz nadszedł czas na pentaksowy bagnet K.

pierwszym obiektywem Zeissa z bagnetem K, który trafi do sprzedaży będzie Planar T* 1,4/50 ZK

Wygląda na to, że ofensywa Pentaksa na rynku lustrzanek cyfrowych z modelami K100D i K10D się opłaciła, skoro Zeiss postanowił tak dopieścić miłośników bagnetu K. Zysk tym większy, że cyfrowym lustrzankom Pentaksa manualna charakterystyka obiektywów nie przeszkadza, ponieważ umożliwiają one wygodną pracę (łącznie z pomiarem światła, trybem preselekcji czasu i stabilizacją wbudowaną w korpus!) z obiektywami zgodnymi z wymaganiami wersji mocowania KA, czyli ze stykami informacyjnymi. A właśnie w bagnet KA będą wyposażone szkła Zeissa.

Na ten rok producent przewidział wprowadzenie na rynek sześciu obiektywów - od szerokiego kąta 25 mm, przez standard 50 mm, portretówkę 85 mm, aż po makro 100 mm ze światłem F2. Pamiętajmy, że opisywane obiektywy kryją pełną klatkę małego obrazka, więc potencjalny odbiorca nie musi koniecznie fotografować lustrzanką cyfrową.

Pierwszy obiektyw z linii Zeiss ZK będzie dostępny w sprzedaży jeszcze w sierpniu bieżącego roku:

  • Planar T* 1,4/50 ZK - 503,36 euro netto (bez VAT-u)

Pozostałe szkła mają trafić na rynek w ostatnim kwartale tego roku:

  • Distagon T* 2,8/25 ZK -671,43 euro netto (bez VAT-u)
  • Distagon T* 2/35 ZK -671,43 euro netto (bez VAT-u)
  • Planar T* 1,4/85 ZK -881,51 euro netto (bez VAT-u)
  • Makro-Planar T* 2/50 ZK- 881,51 euro netto (bez VAT-u)
  • Makro-Planar T* 2/100 ZK- 1343,70 euro netto (bez VAT-u)

Ceny zaiste oszałamiające, ale przyzwyczailiśmy się już do tego w przypadku marki Carl Zeiss. Na szczęście zazwyczaj z wysoką ceną idzie w parze równie wysoka jakość - zarówno optyczna, jak i wykonania. Ciekawe, ilu użytkowników lustrzanek Pentaksa skusi się na propozycje Zeissa.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)