Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo

Autor: Maciej Luśtyk

30 Październik 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy twórców.

Wygląda na to, że po przejęciu firmy RED Nikon mocno kierunkuje się na branże wideo. We wrześniu informowaliśmy Was o nowych, profesjonalnych profilach LUT, które pozwolą dopasować materiał nagrywany Zetkami do tego z kamer filmowych, a teraz producent zapowiada uniwersalny obiektyw zoom, który dla wielu może okazać się znacznie ciekawszą opcją od konkurencyjnego Canona RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z.

Obiektyw do wszystkiego

Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ dla sporej części użytkowników będzie oferował bardziej praktyczny zakres ogniskowych, pozwalając skuteczniej filmować ciasne zbliżenia czy sceny dialogowe, a przy tym wydaje się od niego krótszy (choć producent nie zdradza jeszcze oficjalnych rozmiarów szkła). Oczywiście będzie to szkło ciemniejsze (f/4), ale to akurat w pracy wideo będzie miało mniejsze znaczenie - podczas realizacji ujęć wideo i tak rzadko pracujemy z papierową głębią ostrości.

Różnicą na niekorzyść będzie - jak można zgadywać z udostępnionej grafiki - wysuwany tubus, co w pewnym stopniu ograniczy wygodę pracy z rugami i stabilizatorami, ale z drugiej strony raczej nie będzie to obiektyw często wykorzystywany w ten sposób. Producent widzi w nim m.in. zastosowanie dokumentalne, gdzie pozwoli osobom działającym w pojedynkę nagrać wszystkie niezbędne typy ujęć.

Na pokładzie znalazło się także sprzęgło Power Zoom do elektronicznego, płynnego sterowania ogniskową, przycisk funkcyjny i pierścień funkcyjny, który może posłużyć do regulacji przysłony. Otrzymujemy też demontowane mocowanie statywowe, a szkło przyjmuje filtry w rozmiarze 95 mm, co każe nam wierzyć, że zewnętrzna obudowa ma wymiar współgrający ze standardowymi matte boxami.

Cena i dostępność

Na chwilę obecną nie znamy ani ceny ani orientacyjnej daty premiery nowego szkła, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi, finalnego produktu powinniśmy spodziewać się   na początku 2025 roku.

Źródło: nikonusa.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)