Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift - pierwszy taki obiektyw na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

11 Lipiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Laowa wprowadza do sprzedaży pierwszy na świecie obiekty zoom z funkcją przesuwania osi optycznej. Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift jest przeznaczony dla aparatów APS-C, oferując zupełnie nowe możliwości amatorom fotografii architektury i wnętrz.

Zgodnie z zapowiedziami na rynek trafia Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift - pierwszy na świecie zoom funkcja Shift, czyli możliwością przesunięcia osi optycznej w celu wyrównania perspektywy, co bywa przydatne m.in. w fotografii wnętrz i architektury.

Obiektyw kierowany jest do amatorów, ale dzięki funkcji Shift będzie to jedno z najbardziej praktycznych szkieł do fotografii architektury na rynku

Obiektyw bazuje na konstrukcji pełnoklatkowego modelu Laowa CF 12-24 mm f/5.6 C-Dreamer, ale w wersji Shift szkło przeznaczone jest do aparatów z matrycą APS-C, co oznacza, że zaoferuje nam ekwiwalent ok. 18-36 mm. Jednym słowem w sam raz do zadań, do jakich jest kierowany.

Układ optyczny obiektywu Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift

Obiektyw zbudowano w oparciu o 15 soczewek w 11 grupach (w tym 2 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED) oraz 9-listkową przysłonę, a konstrukcja pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 15 cm, oferując maksymalne powiększenie na poziomie 0,4 x. Jak większość konstrukcji Laowa, jest to obiektyw całkowicie manualny, nie posiadający systemu AF czy elektroniki, która pozwalałaby na prace w trybach półautomatycznych.

Obiektyw Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift mierzy 9,9 cm i waży 575 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 77 mm. W konstrukcji zabrakło niestety uszczelnień.

Cena i dostępność

Obiektyw Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift trafi na rynek w wersjach z mocowaniami: Canon RF, Canon EF-M, Nikon Z, Sony E, Fujifilm X i L-Mount. Cena szkła nie jest jeszcze znana.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm i filmowe szkła T1.5
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm...
Podczas trwających targów NAB2025 chińskie 7Artisans prezentuje szereg nowości optycznych. Wsród nich kompaktowy obiektyw pełnoklatkowy 40 mm, ultraszerokokątny obiektyw rektalinearny...
5
 Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Po sukcesie serii Athena, Nisi wprowadza na rynek kolejną linię obiektywów kinematograficznych. Nowe modele Aureus to konstrukcje pełnoklatkowe o ogniskowych 18, 24, 35, 50 i 85 mm oraz jasności...
1
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do gry
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do...
Na rynku obiektywów AF debiutuje kolejny chiński producent optyki. Od razu z mocnym produktem - SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit to pierwszy tego rodzaju obiektyw z Kraju Środka, który przy...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)