Wydarzenia
Zakupy w Sony – teraz w promocji Cashback
Panasonic zaprezentował najnowszy i najdłuższy model z linii kompaktowych stałek Lumix S. Obiektyw Lumix S 100 mm f/2.8 to najmniejsze szkło o takich możliwościach, a dodatkowo oferuje ciekawą specyfikację.
Obiektywy z kompaktowej linii Lumix S (mocowanie L-Mount) to jedna z najciekawszych serii staroogniskowej optyki na rynku. Są małe, dobre optycznie, zachowują identyczne wymiary i utrzymują akceptowalną cenę, stając się wygodnym wyborem dla fotografów i filmowców. Jej ofertę właśnie uzupełnił model o najdłuższej dotychczas ogniskowej w serii Lumix S 100 mm f/2.8, który zarazem może pochwalić się mianem najmniejszego (74 x 82 mm, 298 g) pełnoklatkowego obiektywu AF tego typu.
Co prawda, równie kompaktowy, a nawet nieco jaśniejszy i lżejszy okazuje się pokazany w grudniu Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE, ale propozycja Panasonica może pochwalić się imponującymi możliwościami makro, oferując powiększenie 1:1 przy minimalnej odległości ogniskowania 20,4 cm.
Na układ optyczny modelu Panasonic Lumix S 100 mm f/2.8 składa się 13 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki UED oraz 1 element ED. To wszystko zamknięte w wewnętrznym systemie ostrzenia (obiektyw nie wysuwa się podczas pracy) i ze wsparciem 9-listkowej przysłony, której konstrukcja miała zostać dopracowana względem wcześniejszych modeli.
Nowy obiektyw wyposażony został także w nowy liniowy silnik AF „Dual Phase”, który ma być dwukrotnie mniejszy przy zachowaniu takich samych właściwości. W praktyce otrzymujemy dwie osobno sterowane grupy soczewek, pozwalające szybko, płynnie i skutecznie ostrzyć zarówno na obiekty znajdujące się bardzo blisko, jak i te w oddali. Producent zwiększył też precyzję ostrzenia podczas manualnej pracy z pierścieniem na tubusie.
W efekcie, Panasonic Lumix S 100 mm f/2.8 ma być obiektywem, który będzie bardzo sprawnie radził sobie zarówno w typowych realizacjach portretowych i jako teleobiektyw średniego zasięgu i jako szkło do zastosowań makro.
Na obiektyw nakręcimy filtry kołowe o średnicy 67 mm. Szkło jest też w pełni uszczelnione przed działaniem czynników zewnętrznych. Cechą unikalną modelu Lumix S 100 mm f/2.8 są wyszarzone oznaczenia przy przedniej soczewce, co zapobiegać ma odbijaniu się ich od małych obiektów w przypadku makrofotografii.
Panasonic Lumix S 100 mm f/2.8 trafi na rynek w styczniu 2024 roku w cenie 1000 dolarów (ok. 3900 zł). Polskiej ceny jeszcze nie znamy.
Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie panasonic.com.