Akcesoria
SanDisk Creator - nowa seria dysków i kart dla twórców
To pierwszy teleobiektyw do bezlusterkowców o tak szerokim zakresie ogniskowych. Choć powstał na bazie znanej wersji lustrzankowej, producent gruntownie go przeprojektował.
Nowa konstrukcja optyczna, lżejsza waga, wydajniejsza stabilizacja, szybszy autofokus i ulepszona ergonomia - wygląda na to, że z wersją lustrzankową, nowy obiektyw Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS łączy już jedynie ten sam szeroki zakres ogniskowych i jasność. Cała konstrukcja została bowiem znacznie ulepszona. Dzisiejsza premiera to radosny dzień dla miłośników fotografii przyrodniczej i sportowej, ale jedynie dla użytkowników aparatów Sony i Panasonic/Leica, bo tylko z bagnetami E i L-mount nowa Sigma będzie dostępna.
Nowy model, w porównaniu do wersji lustrzankowej jest o 1 cm dłuższy, ale ponad 200 g lżejszy. Aby obniżyć wagę do budowy użyto lekkie tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym, które stosowane jest między innymi w wewnętrznych i zewnętrznych elementach wyposażenia samolotów, a także kompozyt stabilny termicznie - poliwęglan o współczynniku rozszerzalności cieplnej zbliżony do aluminium.
Ponadto mocowanie obiektywu, pierścień ustawiania ostrości, pierścień zoomu, przełączniki, panel przełączników i zewnętrzne złącza zostały zaopatrzone w dodatkowe uszczelnienia, podnosząc odporność na przedostawanie się wilgoci i kurzu. Ponadto przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i olejoodporną, które ułatwią jej konserwację i czyszczenie.
Nowy obiektyw ma trzy przyciski AFL do których możemy przypisać dowolną funkcję oferowaną przez aparat. Przyciski AFL są rozłożone w trzech miejscach, co ułatwia korzystanie z nich w każdej pozycji obiektywu.
Dodatkowo w przypadku wersji z mocowaniem L, SIGMA USB DOCK UD-11 może służyć do sterowania pracą OS2, lub indywidualnego określania odległości ostrzenia w trybie Custom 1, Custom 2.
W nowej wersji zastosowano przeprojektowany układ optyczny, zawierający dwie soczewki więcej. Konstrukcja opiera się na aż 27 elementach ustawionych w 19 grupach i zawiera 2 soczewki FLD i 3 soczewki SLD. Wszystko po to, aby sprostać wymaganiom współczesnych bezlusterkowców z matrycami wysokiej rozdzielczości.
Ponadto minimalna odległość ostrzenia wynosi teraz 45 cm. Dzięki temu nowy obiektyw może fotografować tematy z bardzo bliska. Przy ogniskowej 200 mm powiększenie obrazu sięga wartości 1:2.4.
W obiektywie zastosowano nowy super szybki i cichy, liniowy silnik autofokusa HLA (High-response Linear Actuator), który ma zapewniać wysoką skuteczność śledzenia ostrości na obiektach pozostających w ruchu. Dzięki temu nowy zoom ma doskonale sprawdzić się w fotografii sportowej, spotterskiej i przyrodniczej.
Pracę w słabszym oświetleniu i przy długich ogniskowych ma natomiast wspomagać nowy system stabilizacji optycznej „OS2”, oferujące skuteczność do 7 stopni przysłony. Obiektyw jest wyposażony w dwa tryby systemu operacyjnego: tryb 1 jest odpowiedni do fotografowania ogólnego, a tryb 2 stosujemy w trakcie panoramowania.
W Trybie 2 czujnik drgań i przyspieszenia w połączeniu z inteligentnym systemem operacyjnym SIGMA, umożliwiają skuteczną stabilizację obrazu nawet wtedy, gdy aparat jest przesuwany w pionie lub ukośnie, niezależnie od poziomej i pionowej orientacji obiektywu. Oznacza to, że ruch obiektu można fotografować w dowolnych układach, bez utraty efektu panoramowania.
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS do bezlusterkowców Sony i Panasonic/Leica ma kosztować 10 990 zł. W sprzedaży pojawi się w drugiej połowie lutego.