Zenitar 75 mm f/1.4 Helios Edition - zakręcone bokeh powraca

Autor: Maciej Luśtyk

2 Styczeń 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeśli lubicie charakterystyczny dla niektórych starych obiektywów, zakręcony charakter rozmycia nieostrości, spodoba wam się nowa manualna portretówka firmy Zenit. Zenitar 75 mm f/1.4 oferuje praktyczną ogniskową i dostępny jest z mocowaniem Sony E.

Radzieckie, analogowe obiektywy Helios do dziś cieszą się sporą popularnością wśród fotografów portretowych. Głównie ze względu na przystępną cenę i ciekawy charakter rozmycia nieostrości. Jeśli podoba Wam się charakterystyczny, „zakręcony” wygląd bokeh, może was zainteresować nowy obiektyw firmy Zenit, który dostarcza go we współczesnej konstrukcji.

Zenit z duszą Heliosa

Układ optyczny obiektywu Zenitar 75 mm f/1.4 Helios Edition zbudowano w oparciu o 6 soczewek w 4 grupach i aż 12-listkową przysłonę. Nie uświadczymy tu co prawda soczewek specjalnych, ale producent obiecuje, że wielowarstwowe powłoki skutecznie niwelować mają powstawanie odbić światła i flar, a także zapewniać dobry kontrast, nawet w przypadku fotografowania pod słońce. W końcu, połączenie dużej jasności z zaawansowaną przysłoną oferować ma plastyczny charakter rozmycia, ze wspomnianym wcześniej efektem zakręcenia, inspirowanym obiektywami Helios.

Jak dokładnie wygląda to w praktyce niestety nie wiemy, gdyż producent nie udostępnia zbyt wielu zdjęć przykładowych, a jedyne sample możemy zobaczyć w poniższej recenzji, w która niestety nie pokazuje zbyt wiele jeśli chodzi o możliwości szkła.

Wiadomo natomiast, że obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 80 cm i zachowuje przyzwoite gabaryty 70,5 x 93 mm przy wadze 600 g. Na przednią soczewkę nakręcimy zaś filtry o średnicy 62 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw oferowany jest w wersji z mocowaniem Sony E i dostępny jest kupienia w oficjalnym sklepie producenta w cenie 745 euro, czyli ok. 3500 zł. Niestety wygląda na to, że nie można go zamówić poza terytorium Rosji, także pozostaje nam czekać aż szkło pojawi się w serwisach aukcyjnych lub polskiej dystrybucji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zenit.photo.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron prezentuje swój pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF - kompaktowy i lekki, ultraszerokokątny zoom Tamron 11-20 mm F/2.8 Di III-A RXD przeznaczony do bezlusterkowców Canon z matrycą...
1
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Powiązane artykuły