Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 - unltrajasny manualny standard do Sony E

Autor: Michał Chrzanowski

18 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zenit debiutuje w systemie Sony E i prezentuje obiektyw Zenitar 50 mm f/0.95, który ma łączyć niespotykaną plastykę obrazu z odpowiednią wyrazistością i wytrzymałą budową.

Zenitar 50 mm f/0.95 to pierwszy reprezentant nowej linii obiektywów Zenit, która jest kierowana do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony E. Konstrukcje z tej serii mają się odznaczać odpowiednią wyrazistością połączoną z wyjątkową plastyką obrazu i kremowym (wręcz malowniczym) efektem bokeh. Jak zaznacza producent, jest to otwarcie nowego rozdziału w historii firmy Zenit.

- Zaprezentowany Zenitar to obiektyw do świadomej i przemyślanej fotografii, który będzie pasował zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Dzięki nowej, ulepszonej optyce obraz jest ostrzejszy. Warto także zwrócić uwagę na niezwykłą plastykę, która jest szczególnie ceniona w fotografii artystycznej. Jakość produktu nie ustępuje zagranicznym odpowiednikom, a atrakcyjna cena pozwoli skutecznie konkurować z nimi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Oczywiście nowy projekt wprowadza linię Zenitar na zupełnie nowy poziom - powiedział Vadim Kalyugin, dyrektor generalny KMZ (Fabryka Zenita w Krasnogorsku).

Król ciemności

W przypadku Zenitara mamy do czynienia z w pełni manualną stałką pozbawioną jakichkolwiek styków. Tak więc informacje o przysłonie i ogniskowej nie będą przekazywane do aparatu. Optyka ultrajasnego standardu 50 mm f/0.95 do Sony E skłąda się z 9 elementów rozmieszczonych w ośmiu grupach. Za plastykę ma odpowiadać 14-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/0.95, która ma zapewniać wręcz papierową głębię ostrości z wyjątkowo miękkimi rozmyciami dalszego planu i niemal idealnie okrągłym efektem bokeh.

Podczas opracowywania Zenitara 50 mm f/0.95 konstruktorzy wzięli pod uwagę przede wszystkim wysokie wymagania portrecistów. - Ważne było stworzenie obiektywu, który umożliwia wykonywanie zdjęć wysokiej jakości w różnych warunkach. Fotografowie docenili już ten model, zwracając uwagę na jakość bokeh i wyrazistość obrazu - dodaje producent.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Natomiast w przypadku samej budowy mamy do czynienia z połączeniem metalu i szkła. Przez to obiektyw nie należy do najlżejszych - waży 1.1 kg. Zenit Zenitar 50 mm f/0.95 w sprzedaży ma pojawić się w przyszłym tygodniu. Na razie tylko na rynku rosyjskim i jak na chwilę obecną producent nie ujawnia, czy Zenitar będzie dostępny także na innych rynkach. Za ten model przyjdzie nam zapłacić około 680 euro.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły