Viltrox wycofuje się z systemu Canona. Mamy potwierdzenie polskiego dystrybutora

Autor: Maciej Luśtyk

29 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego w systemie Canon RF nie ma zewnętrznych obiektywów? Sytuacja Viltroxa to pierwsze otwarte potwierdzenie zamkniętej polityki nowego systemu producenta.

Brak niedrogich odpowiedników szkieł natywnych to jeden z największych dotychczasowych minusów systemu Canon RF i jedna z przyczyn, dla których aspirujący zawodowcy wciąż wybierają otwarty system Sony E. Od debiutu systemu w 2018 roku wokół tego tematu narosło sporo domysłów.

Jedni twierdzili, że protokół mocowania RF jest zbyt skomplikowany, by zewnętrzni producenci mogli go rozpracować na zasadzie reverse-engineering. Inni, że Canon nie udziela licencji firmom zewnętrznym i aktywnie blokuje wszelkie próby nieautoryzowanego wejścia w system. Do tej pory nie mieliśmy jednak żadnego potwierdzenia tego stanu rzeczy. Jedyną poszlaką było wycofanie obiektywów Samyang z mocowaniem RF, nadal jednak niektórzy twierdzili, że mogło to być spowodowane problemami ze zgodnością układu AF. Nowe światło na sprawę rzuca aktualna sytuacja marki Viltrox.

Canon blokuje działania Viltroxa. "Zakazano nam sprzedaży produktów z mocowaniem RF"

Jesienią zeszłego roku Viltrox zaprezentował niedrogi obiektyw AF 85 mm f/1.8 STM ED IF i wydawało się, że zadomowił się w systemie RF na dobre. W końcu obiektyw pozostawał w dystrybucji już wiele miesięcy, a w sieci pojawiały się plotki na temat kolejnych szkieł z mocowaniem Canona, które miały zawitać na rynku jeszcze w tym roku. Wygląda jednak na to, że chiński producent podzieli los Samyanga.

Serwis PhotoRumors opublikował zrzut konwersacji, jaką jeden z użytkowników przeprowadził z  oficjalnym profilem marki Viltrox. W odpowiedzi na pytanie o aktualizację firmware’u do obiektywu RF, która z zniknęła z oficjalnej strony przedstawiciel chińskiej firmy otwarcie potwierdza, że Canon zakazał jej sprzedaży produktów z mocowaniem RF. Mówi też, że Viltrox nie jest pierwszą firmą, która została zablokowana przez producenta i że sytuacja raczej się nie zmieni, dopóki Canon nie zacznie udzielać oficjalnych licencji. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dystrybutora.

- Otrzymaliśmy informację, że mocowanie RF nie będzie kontynuowane dla obiektywów Viltrox - przyznaje Michał Małota, przedstawiciel firmy Foto-Technika, dystrybutora marki w Polsce. - Na dzień dzisiejszy kolejne dostawy nie są przewidziane.

W najbliższych latach raczej nie ma co liczyć na niedrogie zamienniki dla natywnych konstrukcji Canon RF

Wygląda więc na to, że domysły o celowym zamknięciu systemu RF przez producenta są prawdziwe, a osoby, które myślały że prawnicze macki Canona nie dosięgną firmy z Chin, musimy rozczarować. W najbliższych latach raczej nie ma co liczyć na jakiekolwiek zewnętrze obiektywy z mocowaniem RF. Jak sprawdziliśmy, obiektywy RF zniknęły także ze strony marki Yongnuo - innego chińskiego producenta optyki To także ostatni moment dla zainteresowanych, by kupić obiektyw Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF.

Przeczytaj także:
Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF (Canon RF) - test obiektywu

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF jest jedynym, wyposażonym w system AF obiektywem zewnętrznego producenta, który zagościł na dobre w ofercie mocowania RF, otwierając drogę do niedrogich szkieł w bezlusterkowym systemie Canona. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce. [Czytaj więcej]

Pozostaje też pytanie czy podobnym tropem nie pójdzie Nikon. Aktualnie zewnętrzne obiektywy do tego systemu, wyposażone w układ AF, także produkują jedynie chińscy producenci: wspomniany Viltrox oraz TTartisan i Yongnuo. 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)