Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - najlżejszy profesjonalny obiektyw 24-70 mm na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

27 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Sony prezentuje drugą, usprawnioną w każdym calu odsłonę uniwersalnego zoomu ze światłem f/2.8. Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II bije rekordy pod względem wymiarów oraz wagi i obiecuje wzorowe rezultaty w zakresie optyki.

Od premiery pierwszej generacji obiektywu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM minęło 6 lat. I choć to nadal popularna konstrukcja, producent postanowił podnieść poprzeczkę i zaprezentować szkło, które ma być wyznacznikiem dla całej branży.

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II to profesjonalna optyka zamknięta w rekordowo lekkim tubusie

Usprawniony układ optyczny bazuje teraz na 20 soczewkach w 15 grupach i wykorzystuje 2 soczewki XA, 3 standardowe soczewki asferyczne, 2 soczewki Super ED i 2 soczewki ED, co zagwarantować ma wyrównaną ostrość na całej powierzchni kadru w całym zakresie przysłon i ogniskowych, a także skutecznie minimalizować aberracje. Do tego 11-listkowa przysłona, dzięki której otrzymać mamy jeszcze przyjemniejszy charakter rozmycia nieostrości i atrakcyjne gwiazdki w punktach świetlnych po jej domknięciu. To wszystko okraszone powłokami Nano AR II, które skuteczniej tłumić mają powstawanie blików i flar, a producent obiecuje ponadto, że szkło świetnie radzi sobie z kontrolowaniem breathingu.

Otrzymujemy ponadto poczwórny silnik liniowy XD, który porusza dwoma grupami soczewek „pływających” i który zapewnić ma szybszą reakcję i bardziej płynne rezultaty podczas filmowania. Producent chwali się, że szkło jest w stanie skutecznie śledzić akcję podczas fotografowania z prędkością 30 kl./s, filmowana przy 120 kl./s i utrzymywać ostrość w trakcie zoomowania. W tym wypadku mamy liczyć na około 2-krotnie lepsza skuteczność niż w przypadku poprzednika.

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II to jednak przede wszystkim konstrukcja, która z miejsca bije kilka rekordów. Dzięki wymiarom 119 x 87,8 mm i wadze 685 g nowy zoom staje się najbardziej kompaktową i najlżejszą konstrukcją tego typu na rynku. Dodatkowo może pochwalić się rozbudowaną ergonomią.

Przeczytaj także:
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu

Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej uniwersalny. Sprawdziliśmy, jak wypada na tle poprzednika [Czytaj więcej]

Otrzymujemy fizyczny pierścień przysłony z możliwością blokowania i przełączania na tryb bezstopniowy, dwa przyciski funkcyjne i możliwość regulacji oporu stawianego przez pierścień zoomu. Pierścień ostrości oferuje z kolei liniowe przełożenie obrotu na ruch soczewek, co pozwoli na wykonywanie powtarzalnych, precyzyjnych przeostrzeń i co szczególnie spodoba się filmującym.

Producent usprawnił tez kwestię uszczelnień - wszystkie przyciski i pierścienie posiadają gumowe uszczelki, chroniące przed kurzem i zachlapaniami. Zmieniono też konstrukcję osłony przeciwsłonecznej tak, aby możliwa była wygodna regulacja kołowych filtrów polaryzacyjnych (rozmiar 82 mm).

Cena i dostępność

Co chyba najważniejsze, mimo znacznie usprawnionej konstrukcji, Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II  utrzymuje tę samą cenę startową co jego poprzednik - 2400 euro. Na polskim rynku za obiektyw zapłacimy ok. 11500 zł.

Specyfikacja:

Nazwa Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II
Producent
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 24-70 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 20 elementów / 5 grup (2 x XA, 2 x ASP, 2 x Super ED, 2 x ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,32 x
Minimalna odległość ogniskowania 21 cm (24 mm) - 30 cm (70 mm)
Tryb makro tak
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Poczwórny silnik liniowy XD
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 119 x 87,8 mm
Waga 695 g
Cena w dniu premiery 2400 euro
Uwagi Opcja regulacji oporu pierścienia zoomu, opcja zablokowana pierścienia przysłony, 2 przyciski blokady ostrości (Fn)

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.co.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły